Żużlowy tor ulubiony, ale nie dla miejscowych. Mistrzem Polski Tomasz Jędrzejak

Tomasz Jędrzejak ze Sparty Wrocław w świetnym stylu sięgnął po tytuł indywidualnego mistrza Polski. - Zielonogórski tor należy do moich ulubionych, już tu kilka razy coś ważnego wygrałem - mówił ?Ogór? po finale IMP. Ten tor w środowy wieczór wybitnie nie sprzyjał za to żużlowcom Stelmetu Falubazu Zielona Góra.
Faworyt gospodarzy Piotr Protasiewicz - jedyny w stawce indywidualny mistrz Polski (z 1999 r.) - wygrał tylko jeden wyścig, zdobył 10 punktów. Junior Patryk Dudek jeździł z "przygodami", zajął 10. miejsce, a nowy zawodnik w zielonogórskim klubie Krzysztof Jabłoński z powodu kontuzji nie ukończył rywalizacji.

Startowcy przy krawężniku

Pierwsza seria wyścigów należały do zawodników startujących z pierwszego pola. Patryk Dudek nieznacznie przegrywa z ex-zielonogórzaninem Grzegorzem Zengotą. Przed czwartym wyścigiem kibice wielkie nadzieje wiązali ze startem Piotra Protasiewicza. Ten jednak nie daje rady wyjechać z pierwszego łuku przed Rafałem Okoniewskim. Kapitan Falubazu ściga "Okonia", ale popełnia błąd, po którym musi bronić się przed upadkiem. Z sytuacji korzysta mistrz świata juniorów Maciej Janowski.

Udany powrót "Okonia"

Na otwarcie drugiej serii bydgoszczanin Krzysztof Buczkowski łamie hegemonię tych, którzy startowali przy krawężniku. Dorzuca do dorobku drugą trójkę. Za chwilę w pierwszym łuku niegroźnie przewraca się Patryk Dudek. Gwizdy na trybunach, bo sędzia zawodów nie korzysta z prawa dopuszczenia do powtórki wszystkich zawodników. W powtórce męczy się idol miejscowych. Piotr Protasiewicz spóźnia start, znów musi gonić, tym razem dwóch rywali. Z rywalizacji o zwycięstwo odpada jednak prowadzący torunianin Adrian Miedziński, ma awarię motocykla. "Protas" ściga zawsze dobrze jeżdżącego na zielonogórskim torze Tomasza Jędrzejaka. Na ostatnim łuku przez chwilę nawet prowadzi, ale "Ogór" na ostatnich metrach skutecznie odpiera atak. W kolejnym wyścigu do niepokonanych Krzysztofa Buczkowskiego i Tomasza Jędrzejaka dołącza Rafał Okoniewski, teraz żużlowiec jeżdżący dla Rzeszowa, ale w Zielonej Górze zawsze witany z sympatią. Startował tu przez kilka, trudnych dla Falubazu sezonów.

Zagubiony sędzia

W pierwszym wyścigu trzeciej serii drugi raz w finale upada Patryk Dudek, zbyt ostro potraktowany przez Macieja Janowskiego. Sędzia Wojciech Grodzki nie ma najlepszego dnia, zarządza powtórkę w pełnej obsadzie. Pojawiają się pytania. Dlaczego w szóstym wyścigu wykluczył Patryka? Dlaczego w bliźniaczo podobnej sytuacji zarządził powtórkę w czterech, gdy przewrócił się Janowski?

"Duzers" jest zdolny do jazdy, zdobywa dwa punkty, a zwycięzca - Maciej Janowski z Tarnowa - zgłasza medalowe aspiracje. Niespodzianką jest ostatnia lokata niepokonanego wcześniej Krzysztofa Buczkowskiego. Pierwsze punkty tracą też Rafał Okoniewski i Tomasz Jędrzejak, a wreszcie powody do radości mają zielonogórscy kibice. "Protas" wreszcie wygrywa, ma na koncie sześć punktów, lepszych jest pięciu jego rywali.

Kraksa i "utopieni" w bandzie

W kolejnej odsłonie dla Piotra Protasiewicza nadarza się szansa na zbliżenie się do czołówki. Zielonogórzanin spóźnia start, przewraca się, powtórka w czwórkę. A w niej "Protas" znów musi gonić, po pasjonującej walce przyjeżdża za Krzysztofem Buczkowskim. 14. wyścig - straszny wypadek. Zielonogórzanin Krzysztof Jabłoński i Sławomir Musielak z Rawicza nie mają szans na medal, ale walczą do końca. Musielak najeżdża na tylne koło Jabłońskiego, obaj "toną" w dmuchanej bandzie. Żużlowiec z Rawicza z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu trafia do szpitala, zielonogórzanin narzeka na ból nogi i też kończy udział w zawodach. Po czwartej serii nadal samodzielnym liderem jest Tomasz Jędrzejak. Tuż za nim Rafał Okoniewski, następnie Krzysztof Buczkowski i Grzegorz Zengota, a za nimi Piotr Protasiewicz.

Mistrz całuje ulubiony tor

Tomasz Jędrzejak potwierdza swoją dominację już na otwarcie ostatniej serii. Wrocławianin wygrywa z groźnymi konkurentami do złota - Buczkowskim i Okoniewskim. Szczęśliwy "Ogór" po triumfie kładzie się na torze, za chwilę całuje nawierzchnię, później tonie w objęciach innych żużlowców, po czym wchodzi na trybunę, gdzie dopinguje go grupa kibiców Sparty i rodzinnego Ostrowa. "Okoń" i "Buczek" mają po 11 pkt. Wyprzedzić ich mógł jeszcze Grzegorz Zengota, a dogonić Piotr Protasiewicz. W 20. wyścigu obu pogodził junior Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik, zwyciężając odebrał im medalowe szanse. A Okoniewski w dodatkowym biegu pokonał Buczkowskiego.

MEDALIŚCI MAJĄ GŁOS

Tomasz Jędrzejak (mistrz Polski): Ogromnie się cieszę, bo to dla mnie największe osiągnięcie w karierze. Wierzyłem w to, ale wiedziałem, że rywale są mocni i nie będzie łatwo o medal. Bardzo lubię tor w Zielonej Górze, rok temu z kolegami z drużyny zdobyłem tu mistrzostwo Polski w jeździe parami. Wcześniej udało mi się tu kilka imprez wygrać. Miałem ciężką przeprawę w ćwierćfinale i półfinale, ale gdy awansowałem do finału, to wiedziałem, że na torze w Zielonej Górze powalczę o medal. Miałem taki moment w karierze, kiedy myślałem o zakończeniu przygody z żużlem, nie chciałem już jeździć, a dziś jestem mistrzem. Mam bardzo udany sezon, jeżdżę na szybkich motocyklach, dlatego jechałem na finał z medalowymi aspiracjami. Jestem szczęśliwy.

Rafał Okoniewski (srebro): Bardzo się cieszę, bo sporo czasu już jeżdżę na żużlu, a w ostatnich latach sukcesów miałem bardzo mało, a tym bardziej w tak prestiżowych zawodach. W finale indywidualnych mistrzostw Polski raz byłem chyba jedenasty. W ostatnich latach ciągle coś stawało mi na przeszkodzie do sukcesów. A to kontuzje, a to wypadek drogowy i inne przypadłości. Bardzo dziękuję rywalom za sportową walkę, zawody musiały się podobać.

Krzysztof Buczkowski (brąz): To mój pierwszy indywidualny medal mistrzostw Polski. Stawka byłą bardzo wyrównana, to był ciężki dzień, bardzo ciężkie zawody. Jechałem do Zielonej Góry z myślą o zdobyciu medalu, udało się. Z optymizmem patrzę na swoją sportową przyszłość.

WYNIKI FINAŁU IMP

1. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław) 14 (3,3,2,3,3), 2. Rafał Okoniewski (PGE Marma Rzeszów) 11+3 (3,3,1,3,1), 3. Krzysztof Buczkowski (Polonia Bydgoszcz) 11+2 (3,3,0,3,2), 4. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) 10 (1,3,3,0,3), 5-7. Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra) 10 (1,2,3,2,2), Grzegorz Zengota (Dospel Włókniarz Częstochowa) 10 (3,2,2,2,1), Maciej Janowski (Azoty Tauron Tarnów) 10 (2,2,3,1,2), 8. Dawid Stachyra (KMŻ Lublin) 9 (2,1,3,0,3), 9. Adrian Miedziński (Unibax Toruń) 9 (2,1,d,3,3), 10. Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra) 8 (2,w,2,2,2), 11. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów) 4 (1,0,2,1,d), 12. Mirosław Jabłoński (Dospel Włókniarz Częstochowa) 4 (0,1,1,1,1), 13. Krzysztof Jabłoński (Stelmet Falubaz Zielona Góra) 3 (d,2,1,-,-), 14. Robert Miśkowiak (KMŻ Lublin) 3 (2,1,w), 15. Damian Adamczak (Orzeł Łódź) 3 (1,0,1,1,0), 16. Sławomir Musielak (Kolejarz Rawag Rawicz) 1 (0,1,0,w,-), 17. Tomasz Chrzanowski (Lotos Wybrzeże Gdańsk) 0 (0,0,0,0,d).

1. wyścig - Buczkowski, Miedziński, Zmarzlik, Chrzanowski

2. wyścig - Zengota, Dudek, Adamczak, M. Jabłoński

3. wyścig - Jędrzejak, Stachyra, Kasprzak, K. Jabłoński (d)

4. wyścig - Okoniewski, Janowski, Protasiewicz, Musielak

5. wyścig - Buczkowski, Zengota, Musielak, Kasprzak

6. wyścig - Jędrzejak, Protasiewicz, Miedziński, Dudek (w)

7. wyścig - Okoniewski, K. Jabłoński, M. Jabłoński, Chrzanowski

8. wyścig - Zmarzlik, Janowski, Stachyra, Adamczak

9. wyścig - Janowski, Dudek, K. Jabłoński, Buczkowski

10. wyścig - Stachyra, Zengota, Okoniewski, Miedziński (d)

11. wyścig - Protasiewicz, Kasprzak, Adamczak, Chrzanowski

12. wyścig - Zmarzlik, Jędrzejak, M. Jabłoński, Musielak

13. wyścig - Buczkowski, Protasiewicz, M. Jabłoński, Stachyra

14. wyścig - Miedziński, Miśkowiak, Adamczak, K. Jabłoński (u/-), Musielak (w)

15. wyścig - Jędrzejak, Zengota, Janowski, Chrzanowski

16, wyścig - Okoniewski, Dudek, Kasprzak, Zmarzlik

17. wyścig - Jędrzejak, Buczkowski, Okoniewski, Adamczak

18. wyścig - Miedziński, Janowski, M. Jabłoński, Kasprzak (d)

19. wyścig - Stachyra, Dudek, Miśkowiak, Chrzanowski (d)

20. wyścig - Zmarzlik, Protasiewicz, Zengota, Miśkowiak (w)

21. wyścig - Okoniewski, Buczkowski