Sport.pl

Falubaz Zielona Góra i Stal Gorzów - w Ekstralidze Żużlowej to ukarani rekordziści

Ekstraliga Żużlowa w jeden dzień ukarała finansowo aż siedem klubów. Największe wyroki otrzymały lubuskie kluby. Stal Gorzów - w sumie 75 tys. zł, a Falubaz Zielona Góra - 70 tys. zł. W zielonogórskim klubie dodatkowo indywidualne kary otrzymali zawodnicy i działacze.
Kary Komisji Orzekającej Ligi dotyczą meczów rozegranych od początku sezonu. Łączna suma kar finansowych dla siedmiu klubów, zawodników i działaczy to prawie 200 tys. zł. Najbardziej po kieszeni dostały lubuskie kluby. Zielonogórski, przede wszystkim za wybryki swoich kibiców, został ukarany łączna kwotą 68 tys. zł. 60 tys. - za naganne zachowanie w trakcie i po meczu w Gorzowie, a 8 tys. - za wulgarne okrzyki podczas spotkania w Bydgoszczy. Ponadto indywidualne kary - 2-3 tys. zł - w Falubazie otrzymali zawodnicy i działacze, głównie za krytykowanie regulaminu dotyczącego braku możliwości wychodzenia żużlowców na tor przed meczami Ekstraligi. - Wyroki nie mają uzasadnień, dlatego wystąpiliśmy do Komisji o to, by je nam wysłano - powiedział Marek Jankowski, członek zarządu zielonogórskiego klubu. - Uważamy, że w większości przypadków kary są zdecydowanie za wysokie, dlatego nasze dalsze działania uzależniamy od uzasadnień wyroków, na które czekamy. Wtedy okaże się, od których wyroków będziemy odwoływać się do Trybunału Polskiego Związku Motorowego, a które kary zapłacimy.

Z kolei Stal Gorzów została dwukrotnie ukarana za nieregulaminowe przygotowanie toru w odpowiednich ramach czasowych poprzedzających mecze ligowe. To w sumie 70 tys. zł, m.in. za derbowe spotkanie z Falubazem. Ukarany został też trener gorzowskiej drużyny Piotr Paluch (2 tys. zł), ale w jego przypadku wyrok zawieszono na rok.

KARY FINANSOWE W EKSTRALIDZE

Falubaz Zielona Góra: 86 tys. zł (w tym 2 tys. zł w zawieszeniu na rok i indywidualnie: Robert Dowhan - 3 tys. zł, Piotr Protasiewicz - 3 tys. zł, Rune Holta - 3 tys. zł, Rafał Dobrucki - 3 tys. zł, Andreas Jonsson - 2 tys. zł, Jacek Frątczak - 2 tys. zł).

Stal Gorzów: 77 tys. zł (w tym indywidualnie Piotr Paluch - 2 tys. zł w zawieszeniu na rok).

Polonia Bydgoszcz: 75 tys. zł (w tym 50 tys. zł w zawieszeniu na rok).

Marma Rzeszów: 20 tys. zł.

Włókniarz Częstochowa: 20 tys. zł.

Azoty Tauron Tarnów: 6 tys. zł (indywidualnie: Janusz Kołodziej - 4 tys. zł, Dawid Lampart - 2 tys. zł).

Lotos Wybrzeże Gdańsk: 2 tys. zł.

Więcej o: