Sztafety na 100 kilometrów między ratuszami

Tym razem wystartują w Cottbus, a finiszować będą na zielonogórskim deptaku. W sobotę już po raz 19. sztafety z Polski i Niemiec staną do rywalizacji w biegu ?Od ratusza do ratusza?.
Z dystansem 100 km zmierzy się 41 ekip niemieckich i 21 polskich. 500 euro do podziału dla zwycięzców sprawia, że najlepsze sztafety są zestawiane z ludzi już zaprawionych w biegach maratońskich. Jednak za ich plecami odbywają się liczniej obsadzone zmagania czystych amatorów biegania, którzy startują dla frajdy i walczą o to, by dobiec do mety w wyznaczonym przez organizatorów limicie czasowym dziewięciu godzin. Sztafeta składa się z pięciu osób, a urozmaicenie polega na tym, że wśród nich musi znaleźć się choćby jedna kobieta i choćby jedna osoba, która przekroczyła 50 lat. Zespoły biegaczy, utworzone według opisanego klucza, dzielą między siebie odcinki wiodącej asfaltem trasy, zmieniając siebie w dowolnej konfiguracji i prawie dowolnie dobierając dla każdego liczbę kilometrów. Prawie nie robi tym razem wielkiej różnicy, bowiem minimum dla najsłabszego wynosi 2,8 km - tyle liczy najkrótszy etap biegu. Rzecz, której trzeba przestrzegać, to strefy dokonywania zmian. Cały dystans został podzielony na 15 odcinków od wspomnianego 2,8 km po 14,1 km. W wyznaczonych miejscowościach biegacz może zastąpić na trasie kolegę czy koleżankę ze sztafety, przejąć szarfę i czekać na swoją zmianę. - To jedna z tych imprez, w której bardziej chodzi o masowy udział niż o wyczyn - mówi Andrzej Szczesny, działacz lekkoatletyczny, który na zlecenie zielonogórskiego MOSiR-u czuwa nad polską stroną organizacji imprezy. - Rekordowo między ratuszami w Zielonej Górze i Cottbus ścigało się blisko 350 osób. Najniższą frekwencję mieliśmy, gdy pobiegło 250 osób. W tym roku rekordu nie pobijemy, ale będzie to najliczniejszy od sześciu lat bieg. Uważam, że na starcie staną cztery ekipy, które pomiędzy sobą stoczą bój o zwycięstwo.

Sztafety wystartują o godz. 9. - W sobotę ma być gorąco, dlatego przewiduję, że najlepsi na zielonogórski deptak powinni dobiec ok. godz. 14.30 - powiedział Andrzej Szczesny. Meta otwarta będzie do godz. 18.