Zapisy ruszyły: 100 km do pokonania, ale do podziału na pięciu

BIEG SZTAFETOWY Start w Cottbus, meta na zielonogórskim deptaku, zacny dystans 100 km - taki wyścig od 20 lat z jedną roczną przerwą odbywa się u nas w lipcu i zwykle gromadzi kilkuset długodystansowców. Właśnie zaczęły się zapisy chętnych do startu 9 lipca w XIX odsłonie sztafety ?Od ratusza do ratusza?.
500 euro do podziału dla zwycięzców sprawia, że najlepsze sztafety są zestawione z ludzi już zaprawionych w biegach maratońskich. Jednak za ich plecami odbywają się liczniej obsadzone zmagania czystych amatorów biegania, którzy startują dla frajdy i walczą o to, by dobiec do mety w wyznaczonym przez organizatorów limicie czasowym 9 godzin. Oznacza to, że sztafeta musi zasuwać w tempie przynajmniej pięć minut i 40 sekund na kilometr.

Trzeba zebrać pięć osób, które stać na utrzymanie takiej lub choćby zbliżonej średniej. Urozmaicenie, które egzekwuje regulamin biegu, polega m.in. na tym, że w pięcioosobowej sztafecie musi się znaleźć choćby jedna kobieta i choćby jedna osoba, która przekroczyła 50 lat. Zespoły biegaczy, utworzone według opisanego klucza, dzielą między siebie odcinki wiodącej asfaltem 100-kilometrowej trasy, zmieniając siebie w dowolnej konfiguracji i prawie dowolnie dobierając dla każdego liczbę kilometrów. Prawie nie robi tym razem wielkiej różnicy, bowiem minimum dla najsłabszego wynosi 2,8 km - tyle liczy najkrótszy etap biegu. Rzecz, której trzeba przestrzegać, to strefy dokonywania zmian. Cały dystans już został podzielony na 14 odcinków od wspomnianego 2,8 km po 14,1 km. W wyznaczonych miejscowościach biegacz może zastąpić na trasie kolegę czy koleżankę ze sztafety, przejąć szarfę i czekać na swoją zmianę.

- Ten bieg wymyślili nasi sąsiedzi z Niemiec. I zawsze jest tak, że na starcie staje wiele sztafet niemieckich. Marzy mi się sytuacja, by polskie sztafety były górą. My wprawdzie zwykle wygrywamy. Ale to jedna z tych imprez, w której bardziej chodzi o masowy udział niż o wyczyn. Rekordowo między ratuszami w Zielonej Górze i Cottbus ścigało się blisko 350 osób. Najniższą frekwencję mieliśmy, gdy pobiegło 250 osób - opowiada Andrzej Szczesny, działacz lekkoatletyczny, który na zlecenie MOSiR czuwa nad polską stroną organizacji imprezy.

Chętni do startu muszą się złożyć na 200 zł wpisowego. - To się niejako zwraca, bo dajemy posiłki regeneracyjne na starcie, na mecie. Wieczorem zapraszamy na kolację. Każdy dostaje pamiątkową koszulkę, dyplom i upominek - zapewnia Szczesny.

Niezbędny w biegu sztafetowym jest także samochód, najlepiej z zaprzyjaźnionym kierowcą. Faworyci przyjeżdżają busami, tak podróżuje się wygodniej. - Jednak znaczna większość polega na zwykłych autach osobowych. Na start posyłają np. trzech biegaczy, którzy ciągną sztafetę od startu do granicy między Polską a Niemcami. Później dojeżdżają dwaj pozostali członkowie sztafety i wszyscy dzielą się resztą dystansu - charakteryzuje Szczesny.

W tym roku - w sobotę 9 lipca - start nastąpi o godz. 9 spod ratusza w Cottbus. Do godz. 18 na zielonogórskim deptaku czynna będzie meta.

Karty zgłoszeniowe i informacje dostępne są w siedzibie LZLA na pl. Matejki 3A w Zielonej Górze. Kontakt z organizatorem, tel. 68 454 86 46 i 603 223 045, e-mail: a.szczesny@wp.pl. Będzie także udostępniona opcja zgłoszeń internetowych na stronie mosir.zgora.pl