Sport.pl

Sumujemy sezon transferowy w żużlu: nowy król polowania

W Rzeszowie, Zielonej Górze i Toruniu polowanie udało się najlepiej. Crump, Jonsson i Holta na pewno nieźle się obłowili, ale w sezonie muszą za to zapłacić punktami. W innym razie łowcy poniosą klęskę.
Marma Rzeszów, Falubaz Zielona Góra i Unibax Toruń w zakończonym okresie transferowym bez wątpienia wydały najwięcej pieniędzy. To było polowanie za miliony złotych. Jak odwdzięczy się łup? To pytanie pozostanie bez odpowiedzi do pierwszych spotkań. Ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że Jason Crump (Marma), Andreas Jonsson (Falubaz) i Rune Holta (Unibax) będą liderami swoich nowych drużyn. A jeśli nie? Wówczas oprócz rozczarowania i finansowych strat może zabraknąć dobrego wyniku sportowego.

Ale nie tylko gwiazdy decydowały się na zmiany, dlatego tym razem w każdej z drużyn doszło do sporych roszad. Mieliśmy też rozstania z torem. Kibicom z pewnością najbardziej będzie brakowało szarż Leigh Adamsa (Unia Leszno) i Wiesława Jagusia (Unibax Toruń).

UNIA LESZNO

Jedyna, ale bolesna strata mistrzów Polski, to rozstanie ze świetnym Australijczykiem. Leigh Adams już przed sezonem zapowiedział zakończenie kariery i słowa dotrzymał. Spędził w Lesznie 15 sezonów, każdy z nich kończył znakomitą średnią biegową. Najsłabsza z nich - 2,216 pkt na wyścig - dała mu w 2010 r. piąte miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników ekstraligi. Adamsa w Unii z pewnością nie zastąpi Adam Skórnicki, dlatego "Byki" chyba stracą na mocy.

Skład: Janusz Kołodziej, Jarosław Hampel, Damian Baliński, Troy Batchelor, Adam Skórnicki (Jurica Pavlic), Sławomir Musielak, Tobiasz Musielak.

Przybyli: Adam Skórnicki (Poznań). Odeszli: Leigh Adams (koniec kariery), Adam Shields (Wrocław).

FALUBAZ ZIELONA GÓRA

Zarządców wicemistrzów Polski okrzyknięto królami polowania. Oprócz świetnego Andreasa Jonssona do Falubazu trafił selekcjoner polskiej reprezentacji - Marek Cieślak. - Chcę medali z Falubazem - ogłosił. Pożyjemy, zobaczymy. Kolejna nowa twarz w drużynie - Jonas Davidsson - przy pewnym układzie może nawet nie "powąchać" toru w barwach Falubazu. Wszystko zależy od formy Polaków. Kibice z żalem pożegnali już od dawna "naszych" Fredrika Lindgrena, Nielsa Iversena i trenera sukcesu Piotra Żytę.

Skład: Greg Hancock, Andreas Jonsson, Piotr Protasiewicz, Rafał Dobrucki, Grzegorz Zengota (Jonas Davidsson), Patryk Dudek, Kacper Rogowski (Adam Strzelec).

Przybyli: Andreas Jonsson (Bydgoszcz), Jonas Davidsson (Częstochowa). Odeszli: Niels Iversen (Gorzów), Fredrik Lindgren (Tarnów).

UNIBAX TORUŃ

- Jazda na żużlu przestała sprawiać mi przyjemność - oświadczył jesienią legendarny toruński żużlowiec Wiesław Jaguś. Sezon 2010 był najgorszy w jego karierze. "Jagoda" zapowiedział, że więcej nie chce mieć nic wspólnego z żużlem. W Toruniu zawiódł też Duńczyk Hans Andersen, w tym roku poszuka formy w Gorzowie. W tej sytuacji trzecia drużyna ekstraligi musiała sięgnąć po wzmocnienie. Rune Holta, choć bywa chimerycznym zawodnikiem, ostatni sezon miał bardzo dobry, ma być jednym z liderów zapowiadających powrót na ekstraligowe szczyty "Aniołów".

Skład: Rune Holta, Ryan Sullivan, Chris Holder, Adrian Miedziński, Michael Jensen (Matej Kus), Kamil Pulczyński, Emil Pulczyński.

Przybyli: Rune Holta (Częstochowa), Matej Kus (Gdańsk). Odeszli: Wiesław Jaguś (koniec kariery), Hans Andersen (Gorzów), Darcy Ward (Gdańsk).

BETARD WROCŁAW

Przed czwartą drużyną poprzednich rozgrywek ciężki sezon. Odeszli: Jason Crump i trener Marek Cieślak. Dobrze, że udało się zatrzymać Duńczyka Kennetha Bjerre i świetnego juniora Macieja Janowskiego. Oni powinni być liderami zespołu. Pozostali zawodnicy w ekstralidze pewnie furory nie zrobią. Adam Shields i Tomasz Jędrzejak nawet razem nie będą w stanie zastąpić Crumpa.

Skład: Kenneth Bjerre, Adam Shields, Piotr Świderski, Tomasz Jędrzejak, Dennis Andersson (Lasse Bjerre), Maciej Janowski, Patryk Kociemba (Patryk Malitowski).

Przybyli: Adam Shields (Leszno), Tomasz Jędrzejak (Tarnów). Odeszli: Jason Crump (Rzeszów), Leon Madsen (Tarnów).

TAURON AZOTY TARNÓW

Skazywani w minionym sezonie na klęskę tarnowianie ze spokojem obronili miejsce w elicie, odbierali punkty faworytom. Drużyna pozbawiona wielkich gwiazd taką pozostanie, choć z pewnością będzie silniejsza. Dodatkową moc mają dać "Jaskółkom" Szwed Fredrik Lindgren i Duńczyk Leon Madsen. W Tarnowie powstał zespół zawodników o podobnych - i co ważne - niemałych umiejętnościach. Gdyby tarnowianie dysponowali większą siłą juniorską, to mieliby szansę bić się z najlepszymi.

Skład: Krzysztof Kasprzak, Sebastian Ułamek, Bjarne Pedersen, Fredrik Lindgren, Martin Vaculik (Leon Madsen), Tadeusz Kostro, Jakub Jamróg.

Przybyli: Fredrik Lindgren (Zielona Góra), Leon Madsen (Wrocław). Odeszli: Tomasz Jędrzejak (Wrocław), Patrick Hougaard (Częstochowa).

CAELUM STAL GORZÓW

"Wiecznie" szósta w ekstralidze Stal stała się filią duńskiego żużla. Do asa Nicki Pedersena dołączyli Hans Andersen i Niels Iversen. Obaj po słabych sezonach. Zmiana klimatu często pomaga żużlowcom. Na to bardzo liczą zarządcy i kibice "Staleczki". Bo, jeśli wszystko pozostanie po staremu... Prezes klubu Władysław Komarnicki nieco spokorniał, przed sezonem już nie opowiada głupot. Może to jest właśnie klucz do sukcesu - mniej mówmy, więcej róbmy.

Skład: Tomasz Gollob, Nicki Pedersen, Hans Andersen, Niels Iversen, Matej Zagar (Artur Mroczka), Paweł Zmarzlik, Bartosz Zmarzlik (Łukasz Cyran).

Przybyli: Hans Andersen (Toruń), Niels Iversen (Zielona Góra), Artur Mroczka (Grudziądz). Odeszli: David Ruud (Grudziądz), Tomasz Gapiński (Bydgoszcz), Zbigniew Suchecki (Lublin).

WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA

- Myślę, że stać ich na to, aby byli liderami zespołu - mówił prezes Włókniarza Marian Maślanka po tym, jak podpisał kontrakty z dwoma zawodnikami, którzy jeszcze nigdy nie startowali w ekstralidze. Niespełna 21-letni Artiom Laguta i jego starszy o sześć lat brat Grigorij to Rosjanie, którzy mają ciągnąć częstochowian w walce o coś więcej niż tylko baraże o utrzymanie się w ekstralidze. Wygląda na to, że "Lwy" stoczą tę walkę z Betardem Wrocław. Pozostałe drużyny będą raczej poza zasięgiem wymienionej dwójki.

Skład: Artiom Łaguta, Grigorij Łaguta, Daniel Nermark, Patrick Hougaard, Rafał Szombierski (Peter Karlsson, Tai Woffinden), Marcel Kajzer, Marcin Bubel.

Przybyli: Daniel Nermark (Rybnik), Grigorij Łaguta (Daugavpils), Artiom Łaguta (Daugavpils), Patrick Hougaard (Tarnów), Marcel Kajzer (Ostrów). Odeszli: Rune Holta (Toruń), Jonas Davidsson (Zielona Góra), Lewis Bridger (Gniezno), Borys Miturski (Krosno).

MARMA RZESZÓW

Pani prezes rzeszowskiego klubu Marta Półtorak pozostawiła w zespole większość żużlowców, którzy wywalczyli dla Marmy awans do ekstraligi. Ale nie byłaby sobą, gdyby - stając do jazdy w elicie - nie zatrudniła wielkiej gwiazdy. Za gwiazdę w Rzeszowie będzie robił Jason Crump. Pozostali zawodnicy swoje najlepsze lata w ekstralidze mają za sobą. Nie zmienia to jednak faktu, że w Rzeszowie nie ma sensu martwić się o utrzymanie. Ale myślenie o medalach też trzeba raczej odłożyć na później.

Skład: Jason Crump, Lee Richardson, Rafał Okoniewski, Chris Harris, Maciej Kuciapa (Ryan Fisher), Dawid Lampart, Łukasz Kret.

Przybył: Jason Crump (Wrocław). Odszedł: Mikael Max (Gdańsk).