Sport.pl

Ekstraliga zmienia zdanie i jednak się powiększa

ŻUŻEL Esktraliga żużlowa zostanie jednak powiększona. Na wtorkowym posiedzeniu udziałowcy ligi ustalili - ponoć ostateczny już - kształt rozgrywek, który zakłada, że w sezonie 2012 stanie do rywalizacji dziesięć zespołów.
Sprawa ciągnie się już niemal pół roku. Projekt o powiększeniu najwyższej klasy rozgrywek z ośmiu do dziesięciu drużyn był jednym z najważniejszych uzgodnień wrześniowego spotkania udziałowców Speedway Ekstraligi. Ale decydujący głos należał do TVP. Telewizja nie zgodziła się na rozwiązania proponowane przez spółkę. Miała do tego prawo, bo tak zakłada jeden z zapisów umowy pomiędzy Speedway Ekstraligą a TVP Sport. Telewizji nie spodobał się m.in. zaproponowany nowy system play-off. Zmiany oprotestowali też prezesi niektórych klubów, m.in. Robert Dowhan z Falubazu Zielona Góra. - Na rynku jest tak mało klasowych zawodników, że trudno jest złożyć osiem silnych zespołów, a co dopiero dziesięć - mówił prezes zielonogórskiego klubu. - Bardziej obawiałbym się tego, czy w ekstralidze nie pozostanie czasem tylko sześć wysokiej klasy zespołów.

W rezultacie prezesi klubów zatwierdzili regulamin na sezon 2011, którego system spadków i awansów nie przewidywał powiększenia ligi w kolejnym roku. Wówczas do akcji wkroczył szef Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski. PZM zdecydowanie opowiedział się za powiększeniem ligi. Tego samego chciał m.in. prezes Speedway Ekstraligi. - Nasze rozmowy z telewizją wciąż trwają. Mamy już w tej sprawie pozytywną rekomendację TVP Sport - mówił niedawno Ryszard Kowalski.

Telewizja wyraźnie zmieniła zdanie, dlatego we wtorek na spotkaniu udziałowców SE wprowadzono aneks do umowy z TVP, dzięki któremu będzie można w sezonie 2012 powiększyć ekstraligę. W tej sytuacji niebawem powstanie nowy regulamin rozgrywek na zbliżający się sezon, który będzie zakładał to, że w tym roku żadna z drużyn nie zostanie zdegradowana. Ostatni zespół w tabeli zmierzy się w barażach z trzecią drużyną I ligi. Dwie najlepsze I-ligowe ekipy do ekstraligi awansują bezpośrednio.

Przed sezonem 2012 w ekstralidze mają zostać wprowadzone jeszcze inne zmiany regulaminowe. W zespole będzie mógł znaleźć się tylko jeden zawodnik ścigający się w cyklu Grand Prix, a nie dwóch, jak do tej pory. Skład każdej drużyny będzie musiał zostać oparty o czterech Polaków (teraz musi startować trzech), a maksymalny KSM dla zespołu ma zostać obniżony z 44 na 41 pkt.

A jeśli chodzi o najbliższy sezon, który rozpocznie się 3 kwietnia, zmianą rewolucyjną jest obowiązkowy start w każdej z drużyn dwóch polskich juniorów. Każdy z nich będzie miał po trzy obowiązkowe starty. W związku z tym zmieni się trochę tabela wyścigów. Ten projekt ma spowodować wzrost szkolenia żużlowców, ale nie jest doskonały. Negatywnie uderza w dalszy rozwój najlepszych polskich młodzieżowców, bo trudno sobie wyobrazić, że Maciej Janowski, czy Patryk Dudek po trzech startach będą kończyć udział w meczu.