W kraju wielkiej wiary - felieton Jacka Uglika

Ładne rzeczy. Zielona Góra ma papieskiego patrona. Nazywa się Urban i dokonał nie lada wyczynu, za jednym zamachem zabił 22 osoby.
Istny hiroł, starożytny Rambo! Przy tej okazji zabrał głos lokalny polityk nazwiskiem Urbaniak, który rzekł: "Wiele osób modli się do św. Urbana podczas burzy, by chronił ich dom przed uderzeniem pioruna. Mieszkańcy Nowosądecczyzny wierzą w uzdrawiającą moc wody z potoku, w której zamoczył usta św. Urban. Kto wie, jakie nas czekają dobrodziejstwa, kiedy zostanie naszym patronem?". Zachodzę w głowę i zastanawiam się, co polityk miał na myśli? Czy to znaczy, że Zielona Góra znajdzie teraz panaceum na rozmaite bolączki? Modły do Urbana zamiast instalacji odgromowej, a oczekiwanie na dobrodziejstwa zamiast wytężonej pracy? Nie wiadomo tylko, czy zielonogórzanie wierzą w uzdrawiającą moc wody z potoku, w której zamoczył usta Urban. A może on nie usta, ale inną część ciała w tym potoku zamoczył?

Polski futbol zna kilku dobrodziejów. Najbardziej znanym i pechowym jest Cupiał, szef krakowskiej Wisły. Co próbuje podbić Europę, to jego piłkarzom ktoś podstawia nogę. A jednak się kręci - powiedział Galileusz. Biznes się kręci. Tu kupi, tam sprzeda, i mimo kolejnych kompromitacji Wisły zabawa w piłkę nożną wciąż Cupiałowi się opłaca. Do grona tych, którym się nie wiedzie i raczej w przyszłości nie uda, dołącza szef warszawskiej Polonii, Józef "Płacę i żądam" Wojciechowski. Bardzo niecierpliwy jegomość. Sukcesu chce już, zaraz. Niezadowolony z trenera Bakero, prowadzącego liderujący w ekstraklasie zespół, zapowiedział rezygnację z jego usług, jeżeli Hiszpan nie zmieni stylu gry Polonii. Bakero ma przeciw sobie nie tylko właściciela, ale także wiceprezesa ds. sportowych Pawła Janasa i (achtung!) przedstawiciela rady nadzorczej klubu, byłego premiera Józefa Oleksego. Mam nadzieję, że jak już ta trójca znajdzie pretekst i wyrzuci Hiszpana, to wespół poprowadzą warszawską Polonię, czyniąc z niej dominatora.

A jak w weekend poradzili sobie nasi, zielonogórscy piłkarze? Bardzo dobrze. Jestem usatysfakcjonowany. Forma rośnie, stałe miejsce w wyjściowej jedenastce, dźwignięcie się w tabeli, a przede wszystkim wreszcie uregulowane celowniki. Pozostaje mieć nadzieję, że kryzys minął na dobre. Zawisza Bydgoszcz powinien mieć pociechę z Okińczyca i Galdino.

Zmiana mentalności. Niby nic. A wydaje się dla społeczeństwa polskiego, żyjącego poczuciem niższości, zakompleksionego, drogą do sukcesu. Na nic zda się zatrudnianie trenerów z cywilizowanych państw, jeżeli nasi zawodnicy do spotkań nie tylko na arenie międzynarodowej będą wychodzić ze spuszczonymi głowami. A że tak się rzeczy mają, podpowiada prosta obserwacja sportowców konfrontujących się z utytułowanym rywalem. Nasi piłkarze na przykład mecze z Niemcami i Anglikami przegrywają w szatni. Dlaczego? Ponieważ to dla nich wielkie i z definicji niepokonane drużyny. Sparaliżowani strachem. Polacy. Nie podniosą głów do góry, ale słyszą farmazony o modłach do Urbana i przeszczepia się im wirusa wiary. Dajcie spokój, mamy XXI wiek. Co prawda dopiero początek, ale jednak.

Na szczęście dzisiaj bezlitośnie Falubaz potraktuje Spartę. Gorzów, co jest zgodne z dziejową sprawiedliwością, wylądował na szóstym miejscu, a teraz czas na wrocławian, w których składzie mamy słabiaków podobnych do gorzowskich - Jeleniewski, Świderski, Madsen. Finał z Lesznem coraz bliższy. I nie chodzi o to, że tak sam z siebie wieszczę. Po prostu pokornie powtarzam za niezniszczalnym i niezatapialnym Andrzejem Huszczą. Powiedział on, że "jakoś od początku tak mi się śniło i tak chyba będzie".