Czy stać nas na to, żeby nie brać od Chelsea? - felieton Jacka Uglika

Choć piłka nożna z Zielonej Góry medialnie nie istnieje, to wrota do kariery otwiera. Środowisko wie, że u nas się nie przelewa, ale wie też, że co chwila pojawiają się w naszym małym mieście utalentowani piłkarze, których można pozyskać za grosze.
Owe grosze stanowią problem dla Lechii, która wciąż nie może odbić się od finansowego dna. Zrozumiałym jest, że za transfery dwudziestolatków klub nie będzie żądał wielkich sum, ale niezrozumiałe jest, że nie zastrzega sobie w kontraktach konkretnych sum od przyszłych transferów.

Ostatni głośny przypadek w polskiej piłkarskiej ekstraklasie. Za Artura Sobiecha, który trafił do warszawskiej Polonii, jego pierwszy klub - Grunwald Ruda Śląska - otrzymał milion złotych! Sobiech ma dzisiaj dwadzieścia lat, gdy grał w Rudzie Śląskiej, miał tylko piętnaście, a mimo wszystko Grunwald dostał potężny zastrzyk finansowy. Ktoś zawczasu pomyślał, jak zadbać o interes czwarto(!)ligowca. Dlaczego tak się sprawy nie mają w Zielonej Górze? Dlaczego tak ciężko porozumieć się naszym biednym ośrodkom piłkarskim? Dlaczego tak ciężko władzom klubów pojąć, że działając razem, mogą odnosić korzyści, i to większe, niż osiągają chodząc po prośbie do prezydenta miasta. Wiem, że porównanie Zielonej Góry z Amsterdamem wywoła uśmiech, ale pamiętając o proporcjach, widząc pracę lokalnych trenerów, można rzec: OK, wielki klub piłkarski w Zielonej Górze nie powstanie, ale dlaczego nie może u nas powstać wielka szkoła piłkarska, dzięki której pojawią się pieniądze?! Jeżeli UKP Zielona Góra bije w mistrzostwach Polski warszawską Legię, która ze swoim budżetem "zjadłaby" wszystkie kluby w województwie lubuskim, to chyba wyraźnie widać, że potencjał u nas jest. Tylko nie ma komu go wykorzystać.

Jakie pieniądze trafiły do kasy UKP i Lechii za transfery Okińczyca, Drozdowicza, Galdino, Janoty, Zawadzkiego? Jeśli jakieś, to pewnie nieduże. Ale jest ważniejsza kwestia: czy zastrzeżono w umowach z tymi piłkarzami, że gdyby udało im się rozwinąć skrzydła i w przyszłości trafią do jakiegoś solidnego finansowo ośrodka, to stosowna suma z transferu wpadnie do kasy naszych klubów? Te zapytania przyszły mi do głowy zaraz po zapoznaniu się z prasową notatką, która brzmiała jakoś tak: "Chelsea Londyn zainteresowana jest polskim bramkarzem Piotrem Leciejewskim". Myślę - bramkarz jak bramkarz. Dobrze, że się chłopakowi wiedzie. Gra teraz w drugiej lidze norweskiej, a tu taka szansa przed nim. Ale szukam - i co widzę? Pierwszy klub Leciejewskiego to LSPM Zielona Góra, a drugi Lech (obecna Lechia) Zielona Góra. Jeżeli Anglicy wezmą Leciejewskiego do siebie, to za pieniądze, jakie się filozofom nie śniły. Z tego transferu Zielona Góra mogłaby co nieco uszczknąć. Mogłaby, o ile ktoś wcześniej by pomyślał. A pomyślał? Nie sądzę.

I teraz, już bez nerwów, słowo o tegorocznej twarzy Lechii. Stary szyld, nowa jakość. Powiew młodości to znany sposób na reaktywowanie piłki nożnej w Zielonej Górze. Lechia co prawda nie gra kombinacyjnej piłki, ale tworzą ją na powrót młodzi i niezgrani zawodnicy, którzy jednak potrafili wywieźć remis z Sosnowca! Mam tylko nadzieję, że w obecnej kadrze Lechii są zawodnicy, którzy naprawdę zamyślają o karierze, choćby na arenie ogólnopolskiej. Bo zaprawdę powiadam wam, zupełnie nie rozumiem chłopaków, którzy bawią się w futbol i z własnej nieprzymuszonej woli decydują się odejść z Lechii do jakiejś Pogoni Barlinek czy innej Arki Nowa Sól. A wszystko to dla paru groszy. To już lepiej rzucić futbol w cholerę, bo z tej mąki chleba nie będzie!