Nie widziałem i nie żałuję - felieton Jacka Uglika

Parę wyważonych słów. Żadnych przekleństw. Ani na Wisłę zatopioną przez Karabach, ani na zachwycających się złotym medalem w drużynowym pucharze świata. Zawody dla czterech ledwo skleconych reprezentacji, odbywające się na duńskiej prowincji, we wsi Vojens nazwano mundialem. Jak mnie ten nudny, pozbawiony herosów żużel już męczy.
Zero emocji, żadnego napięcia. Macie kochani Czytelnicy świadomość, że koniec kariery Crumpa, Adamsa i Hancocka będzie końcem żużla w Australii i USA? Mnie pozostaje się cieszyć, że fanatykiem żużlowym byłem na przełomie lat 80. i 90. Do Zielonej przyjeżdżała Stal Gorzów nafaszerowana zawodnikami gorzowskimi jak dobra kasza skwarkami. Dzieciaki stawały przeciw, jak powiadają pismacy sportowi, odwiecznym wrogom. A dziś? Mam wygrażać Słoweńcowi Zagarowi, żeby się chłopak załamał i żużel przestał istnieć także w Słowenii? Kiedyś był niezniszczalny Huszcza, dzisiaj ekipie przewodzi olimpijczyk Protasiewicz. A dajcie spokój z takim liderem. Nie pominę przy tym konfrontacyjnej dyskusji, toczonej przez dwa obozy skupione wokół zielonogórskiego klubu, której temat brzmi: Zengota czy Iversen? Cóż począć z osobnikami optującymi za Iversenem, których niejasny argument brzmi: Duńczyk jest lepszym żużlowcem, ładniej atakującym i ładniej jeżdżącym. Dobre sobie! Niektórym łyżwiarstwo figurowe pomyliło się ze speedwayem. Od kiedy to w żużlu nagradzane są wrażenia artystyczne? Główny zarzut wobec Zengoty mówi, że jeździec z Chynowa ma świetne starty. Wspaniale, prawda? Dzisiejsi eksperci zapewne zmieszaliby z błotem Hansa Nielsena, który nic wielkiego nie robił, tylko wygrywał straty i wygrywał biegi. Nuda! Lepszy Iversen, który w pięć lat pracuje na pięćdziesiąt punktów, rzecz jasna na chwałę Falubazu. Jeśli faktycznie jest tak, że pod Zengotą dołki kopią, to dobrym dla tego chłopaka rozwiązaniem będzie opuszczenie Zielonej Góry na rzecz Wrocławia i pracy z Cieślakiem, a przy boku Janowskiego. W Falubazie zostanie finezyjnie fenomenalny Iversen. Jakby tego było mało, dziwnie znajomo brzmią słowa byłego właściciela krakowskiej Wisły kierowane do Cupiała: "nie szanuje Pan historii i tradycji tego klubu". W okolicy też mamy takiego działacza, dla którego liczy się wyłącznie tu i teraz. Na każdym kroku kłamie, a brewka mu nawet nie pyknie. Ale jak mawiają obrońcy krzyża, i jego czas nadejdzie.

Chwalić się trzeba tym, czego człowiek nie widział w tv i w czym nie uczestniczył. Nie widział wiejskiej potyczki w Vojens, nie widział wyżelowanych futbolistów w Karabachu, więc podratował wzrok. Lepiej pograć w koszykówkę z dzieckiem, wybrać się na wycieczkę rowerową, zamiast tracić pieniądze na uczestnictwo w podrzędnym pojedynku żużlowym i tracić kilkadziesiąt złotych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest stare i dobre pogo. Coś jak aerobik. Dużo ruchu. Już myślałem, że 34 lata to za wiele na szaleństwa, ale dusza nad ciałem zapanować nie może, kiedy człowieka oplatają stare, surowe, kojące dźwięki punkowe. Takie zdrowotne własności mieści w sobie Ga Ga. Nie wytrzymałem i na Woodstocku po raz kolejny przyszło mi wywijać fikołki. Łącząc festiwal Owsiaka z piłką nożną, wspomnieć muszę o włączeniu się zielonogórskiej Lechii w akcję medialną pod tytułem "wykopmy rasizm ze stadionów". Ten formalny gest jest godny uwagi, tym bardziej że polską piłkę wciąż toczy brunatno-antysemicka zaraza, z którą władze nie umieją (albo nie chcą) sobie poradzić.