Trener Kędziora: Nasz brąz trochę ponad stan

PIŁKA NOŻNA UKP Zielona Góra - kuźnia futbolowych talentów wzbija się nie tylko transferami swoich wychowanków. Weekend przyniósł największy klubowy sukces w dziejach szkółki.
Z obwieszczeniem sukcesu tak po prawdzie nie musieliśmy czekać do weekendu. Wyeliminowanie m.in. Jagielloni Białystok oraz Legii Warszawa, awans do grona czterech najlepszych w Polsce klubowych zespołów z rocznika 1993 - już dawały powód do niesamowitej satysfakcji wszystkim, którzy w UKP Zielona Góra od z górą dziesięciu lat zajmują się szkoleniem zawodników. Na turniej finałowy do Łodzi i Zgierza drużyna trenerów Mirosława Kędziory i Macieja Góreckiego pojechała dumna z owego awansu, ale w roli kopciuszka.

Szansa na złoto i srebro prysła po dwóch meczach. Nasi najpierw przegrali 1:2 z gospodarzami - SMS Łódź, a po tym 0:3 z Arką Gdynia.

- Byliśmy za bardzo wystraszeni obecnością w takiej stawce, na takim poziomie. Rywale przerastali nas fizycznie i motorycznie. Oni mają ekipy wyselekcjonowane z całej Polski. My raczej z Zielonej Góry i okolic - tłumaczył trener Kędziora.

Na koniec finałowego turnieju UKP grał z Zagłębiem Lubin, które także pozostawało bez punktu po dwóch grach. Nasi mogli sobie pozwolić na remis, by wyprzedzić rywali w klasyfikacji końcowej. Decydował o tym układ bramek z poprzednich gier. - No i zagraliśmy na zwycięski remis - skomentował Mirosław Kędziora. Gola w ostatnim pojedynku zdobył dla zielonogórzan Łukasz Owczarzak.

- Nie wypada się chwalić, ale to - prawdę mówiąc - największy sukces w historii UKP. Wszyscy ze światka juniorskiej piłki dziwili się już samą naszą obecnością w gronie finalistów. Legia się szykowała na złoto, a my sprawiliśmy, że Legia w ogóle nie mogła zagrać o medal. Spłataliśmy psikusa możniejszym, wchodząc do czwórki. Zawodnicy zasłużyli na wielkie brawa. Współpracuję z nimi od czterech-pięciu lat, a oni ćwiczą w naszej szkółce od lat siedmiu-ośmiu. Nie bazowaliśmy na jednostkach. To był medal za grę zespołową. Szczególnie muszę jeszcze podziękować firmie - Prym. Za to, że finansowo wspierała całą naszą drogę aż do podium - skłonił się sponsorowi szkoleniowiec UKP, były piłkarz Lechii Zielona Góra.

UKP Zielona Góra na medal!

Skład UKP Prym Zielona Góra na turniej finałowy: Kacper Dworak, Krystian Żyża, Dominik Skrzyński, Arkadiusz Łuczyński, Tomasz Kędziora, Maciej Muzolf, Łukasz Owczarzak, Filip Kornalski, Kamil Orłowski, Patryk Nydza, Jakub Dębiczak, Albert Cipior, Łukasz Budzyński, Mateusz Dokowicz, Maciej Grabowski, Piotr Siembida. W eliminacjach grali jeszcze: Michał Greszczyk, Daniel Gałach, Filip Urbanowicz, Tomasz Piwowarski.