Sąsiedzka mowa trawa o memoriale

Na tydzień przed z listy startowej żużlowego memoriału Edwarda Jancarza w Gorzowie wypadła para Falubazu Zielona Góra. Dlaczego? No właśnie... Gorzowianie twierdzą, że prezes klubu z Zielonej Góry nie zgodził się na start konkretnego zawodnika, a prezes odpowiada: - Byłbym niespełna rozumu, gdybym się na to nie zgodził
Zaplanowany na niedzielę XII Memoriał Edwarda Jancarza ma być poważnym turniejem. Czy poważny turniej ucierpi przez niepoważne zielonogórsko-gorzowskie skłonności do robienia sobie żużlowych złośliwości? A może chodzi tu o poważne przygotowania do kulminacyjnego starcia w lidze?

W "Gazecie" z 25 lipca rzecznik Stali Gorzów Jacek Dreczka reklamował Memoriał Jancarza. Napisał, że wystartują duety z drużyn ekstraligowych w układzie senior plus junior. Dreczka wyjawił, że ze strony Falubazu Zielona Góra zaproszenia odebrali senior Grzegorz Walasek Walasek i junior Grzegorz Zengota. 25 lipca nie było jeszcze przesądzone, że w pierwszej rundzie play-off wpadną na siebie drużyny z dwóch lubuskich stolic i najpierw (16 sierpnia) spotkają się w Gorzowie.

We wtorek wieczorem lokalna TVP Info podała informację, że para zielonogórska w memoriale nie pojedzie. Co się stało? - Bardzo zależało nam na występie rekordzisty gorzowskiego toru, najlepszego juniora w kraju Grzegorza Zengoty. Prezes naszego klubu Władysław Komarnicki i dyrektor Łukasz Gniazdowski dostali jednak informację od szefa zielonogórskiego klubu Roberta Dowhana, że żużlowiec, który dopiero wraca do ścigania po kontuzji, nie pojedzie w memoriale - wytłumaczył rzecznik Stali Jacek Dreczka. Dopytywaliśmy, dlaczego z memoriału Falubaz wypadł całościowo. Walasek mógłby przecież utworzyć parę z innym zawodnikiem? Zapytaliśmy też wprost o coś, co nasuwa się chyba wszystkim kibicom: czy gorzowianie, na tydzień przed ćwierćfinałem play-off z Falubazem, nie chcą rywalom z południa udostępniać toru? - A jakie my możemy trzymać tajemnice? Przecież Zengota ma tutaj rekord, zielonogórzanie w każdej imprezie spisują się w Gorzowie bardzo dobrze - argumentuje Dreczka. I dodaje, że są też inne zmiany w obsadzie. W memoriale nie pojedzie kapitan Stali Tomasz Gollob, któremu dokucza tenisowa kontuzja łokcia. - Postanowiliśmy trochę mocniej postawić na gorzowskich zawodników - stwierdził Dreczka. - Golloba zastąpi Rune Holta i stworzy międzynarodowy duet z Thomasem Jonassonem. Zamiast pary Falubazu postawiliśmy na parę mieszaną i zaprosić lubianego Andreasa Jonssona (Polonia Bydgoszcz), dołączy do niego gorzowski wychowanek Łukasz Cyran.

Robert Dowhan, który według rzecznik Stali, zakazał Zengocie startu w memoriale: - O sprawie dowiedziałem się z wiadomości w telewizji. Jestem zaskoczony, że klub z Gorzowa w ostatniej chwili rezygnuje z jednej z najlepszych par w ekstralidze, w dodatku całkowicie złożonej z wychowanków klubu. Zengota do ostatniej chwili był przekonany, że w Gorzowie pojedzie, a wiadomość, że stanie się inaczej, była dla niego równie zaskakująca jak dla mnie.

Czy prezes klubu w ogóle może zakazać zawodnikowi występu? - Teoretycznie mam takie narzędzia, ale jeszcze nikomu startu nie zabroniłem - odpowiada Robert Dowhan.

Co zatem sprawiło, że para Falubazu jednak nie wystartuje w niedzielę w memoriale Jancarza - zapytaliśmy jeszcze raz w gorzowskim klubie, sięgając instancji wyższej niż rzecznik. - Po naszym niedzielnym meczu z Unią Leszno sam słyszałem, jak prezes Dowhan zapewniał przy świadkach, że nie puści Zengoty na memoriał. W tym momencie szybko zdecydowaliśmy, że trzeba umożliwić start gorzowskim zawodnikom i stąd obecności w składzie memoriału trzech, a nie dwóch stalowców - opowiada Łukasz Gniazdowski, dyrektor Stali.

- Prawie nie znam dyrektora Stali. Na meczu w Gorzowie rzeczywiście byłem. Później spotkałem się z wiceprezesem Stali. Byliśmy w większym gronie, ale nie rozmawialiśmy o memoriale. Musiałbym być niespełna rozumu, gdybym nie chciał, żeby Walasek i Zengota skorzystali z okazji i pojeździli w Gorzowie przed ważnym dla naszego zespołu meczem. Ale nie łudźmy się! Specyfika toru w czasie memoriału i meczu będzie inna. Zostanie sporo czasu na przygotowanie nawierzchni. Klub z Gorzowa nie może zasłaniać się obawą, że Walasek i Zengota tak dopasowaliby się do toru w Gorzowie, że za tydzień skorzystałaby cała nasza drużyna. To nie działa w ten sposób - przekonuje Dowhan.

W niedzielę turniej odbędzie się bez pary Falubazu. A w całej tej sprawie pomija się - naszym zdaniem - kluczowe kwestie. Po pierwsze, bez Falubazu memoriał straci na atrakcyjności. Po drugie, radykalna decyzja szefów Stali dołoży coś do ognia na i tak już mocno rozpalonej żużlowej linii Zielona Góra - Gorzów przed arcyważnymi pojedynkami o awans do półfinałów mistrzostw Polski.