Lokomotiv nie będzie rywalem Falubazu. Łotysze zdruzgotani, ale nadzieją tli się jeszcze

Lokomotiv Daugavplis wygrał walkę o awans do żużlowej ekstraligi. Jednak w nowym sezonie nie będzie rywalem Falubazu Zielona Góra, o ile oczywiście Falubaz spłaci swoje długi i dostanie licencję na nowy sezon w elicie. Lokomotiv, choć z długami się nie boryka, nie spełnia wymogów regulaminu ekstraligi. Zamiast triumfatorów z Łotwy skład ekstraligi uzupełni na zasadzie zaproszenia ŻKS ROW Rybink.
Co będzie z Lokomotivem, łotewskim klubem, dla którego władze polskiego żużla zrobiły kiedyś wyjątek i przyjęły do rozgrywek w naszym kraju?

Otóż drużyna z Daugavplis jeszcze raz może stanąć w Nice PLŻ, czyli pierwszej lidze, do walki o awans.

Prezes Lokomotivu wysłał w żużlowy świat list otwarty, z którego wynika, że liczy na zmianę regulaminu. Tak, by drzwi do ekstraligi nie były zamknięte dla klubu bez stadionu w Polsce czy też bez zarejestrowanej w Polsce sportowej spółki akcyjnej.

Oto treść listu:

Szanowni Państwo,

Żużlowy Klub Sportowy Lokomotiv jest bardzo rozczarowany niesportowymi zasadami tworzenia składu ekstraligi na 2016 rok, w związku z tym, prosimy o powtórne rozpatrzenie niektórych punktów regulaminu, które automatycznie uniemożliwiają naszej drużynie, zwycięzcom Nice Polskiej Ligi Żużlowej, startu w ekstralidze.

Ze względu na organizację zawodów, popularność oraz uczciwość sportowej walki polski żużel jest przykładem dla żużla w światowej skali. Udział w polskich ligach jest dla nas wielkim zaszczytem i staramy się podtrzymywać odpowiedni poziom również w swoim klubie. W najciekawszym sezonie Nice PLŻ 2015, w walce z silnymi zawodnikami nasza drużyna zwyciężyła i oczekiwaliśmy logicznej, opartej na zasadach sportowych decyzji o awansie Lokomotivu do ekstraligi. W ciągu kilku lat bardzo starannie się przygotowywaliśmy w sportowym i finansowym zakresie, tworząc infrastrukturę poziomu ekstraligi. Faktem najważniejszym jest odczuwanie wsparcia nie tylko łotewskich widzów, ale również polskich kibiców.

Szanowni koledzy oraz współpracownicy, tworzymy jedno wspólne i duże dzieło! Rozwijamy i popularyzujemy żużel na całym świecie, wszyscy kibicujemy żużlowi i żyjemy żużlem. Daugavpils zrobił bardzo dużo dla rozwoju żużla. Teraz spróbujcie się postawić w naszej sytuacji. Nad głową macie sufit, a długo oczekiwane marzenia Waszych licznych kibiców się nie spełnią. Zabierają Wam motywację do rozwoju i dążenia do doskonałości.

Jesteśmy zdruzgotani, lecz mamy nadzieję, że nasi polscy przyjaciele są w stanie odnaleźć w sobie najlepsze sportowe i ludzkie cechy, dobrą wolę i zmienić niektóre przepisy regulaminu ekstraligi, otwierając naszemu klubowi drzwi oraz perspektywę rozwoju najlepszej ligi żużlowej na całym świecie.

Odnośnie kwestii finansowych związanych z sytuacją ekstraligi jesteśmy gotowi w najbliższym terminie razem z kierownictwem PZM oraz kierownictwem ekstraligi przeprowadzić rozmowy ze sponsorami ekstraligi i przedstawicielami Telewizji Polskiej dla podjęcia decyzji, które zapewniłyby interesujący oraz przydatny udział Lokomotivu w ekstralidze.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za ciekawy sezon i mamy nadzieję na zrozumienie.

Z wyrazami szacunku,

prezes SK Lokomotiv Valery Szydlowski. prezes komisji toru LaMSF Vladimir Rybnikov