Maciej Janowski królem żużla. "Protas" i Pieszczek daleko za nim

Żużlowiec Betardu Sparty Wrocław - Maciej Janowski - został indywidualnym mistrzem Polski. W niedzielę na torze w Gorzowie ograł koalicję reprezentantów gospodarzy. Kiepsko wypadli zawodnicy SPAR Falubazu Zielona Góra - Piotr Protasiewicz i Krystian Pieszczek.
"Protas" był jednym z faworytów turnieju, ale nie szło mu tak dobrze, jak w ostatnich meczach PGE Ekstraligi. W pierwszym swoim starcie przegrał z "młodymi wilkami" polskiego speedway'a - Bartoszem Zmarzlikiem (Stal Gorzów) i Przemysławem Pawlickiem (Unia Leszno). W kolejnych dwóch wyścigach zielonogórzanin musiał uznać wyższość kolejnych zawodników gospodarzy, najpierw Krzysztofa Kasprzaka, a później Piotra Świderskiego.

Bardzo słabo ścigał się Krystian Pieszczek. Na początku zawodów jechał na punktowanej pozycji, ale popełnił prosty błąd i dał się wyprzedzić Zbigniewowi Sucheckiemu (Start Gniezno). Pierwszy punkt junior SPAR Falubazu zdobył w niespodziewanym momencie - wtedy, gdy swoje szanse na dobry wynik pogrzebał Piotr Protasiewicz. "Krycha" był trzeci, a za jego plecami finiszował właśnie "Protas". Daleko z przodu mknęli Grzegorz Zengota (Unia Leszno) i Tomasz Gapiński (Stal Gorzów). Już wtedy stało się jasne, że żaden z zielonogórskich żużlowców nie osiągnie wyniku, który pozwoli na udział w wyścigu barażowym, w którym zawodnicy z miejsc 3.-6. (po 20 biegach) staną do rywalizacji o awans do wielkiego finału imprezy (miejsce w nim zagwarantowane miało dwóch najlepszych zawodników turnieju zasadniczego).

W ostatnim swoim starcie kapitan SPAR Falubazu nieźle wystartował, ale na tzw. trasie rywale okazali się szybsi. Ostatecznie Piotr Protasiewicz zjechał z toru. Na ostatnim miejscu zawody zakończył również Krystian Pieszczek. Te rozstrzygnięcia sprawiły, że zielonogórzanie zajęli odległe lokaty - Protasiewicz był 11, a Pieszczek ostatni.

Dwie lokaty premiowane awansem do finału zawodów zajęli junior Stali Bartosz Zmarzlik i trzykrotny indywidualny mistrz Polski Janusz Kołodziej z Unii Tarnów. W barażu wystartowało dwóch kolejnych reprezentantów gospodarzy - Krzysztof Kasprzak i Tomasz Gapiński oraz Maciej Janowski (Sparta Wrocław) i wychowanek zielonogórskiego klubu, a obecnie jeździec leszczyńskich "Byków" - Grzegorz Zengota. Wygrał Gapiński, a drugie miejsce, które dawało awans do finału zajął Janowski.

W finałowej gonitwie zapowiadało się na zaciekły pojedynek Zmarzlika z Kołodziejem. Gdy jeden wywoził drugiego pod bandę, skorzystał Janowski. W brawurowy pościg rzucił się za nim Zmarzlik. Nieco szybszy był wrocławianin. "Magic" wygrał tylko jeden wyścig w niedzielny wieczór na gorzowskim torze, ale za to ten najważniejszy. Brązowy medal zdobył Gapiński.

FINAŁ INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW POLSKI

1. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) - 1. miejsce w finale 10 (2,2,2,2,2), 2. Bartosz Zmarzlik (Money Makes Money.pl Stal Gorzów) - 2. miejsce w finale 14 (3,2,3,3,3), 3. Tomasz Gapiński (Money Makes Money.pl Stal Gorzów) - 3. miejsce w finale 12 (3,3,3,2,1), 4. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) - 4. miejsce w finale 13 (3,3,1,3,3), 4. 5. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno) - 3. miejsce w wyścigu barażowym 11 (2,3,w,3,3), 6. Krzysztof Kasprzak (Money Makes Money.pl Stal Gorzów) - 4. miejsce w wyścigu barażowym 11 (0,3,3,3,2), 7. Piotr Świderski (Money Makes Money.pl Stal Gorzów) 9 (3,2,3,1,0), 8. Mateusz Szczepaniak (Ostrovia Ostrów) 7 (1,1,0,2,3), 9. Przemysław Pawlicki (Fogo Unia Leszno) 7 (2,1,2,1,1), 10. Krzysztof Buczkowski (GKM Grudziądz) 6 (2,1,1,w,2), 11. Piotr Protasiewicz (SPAR Falubaz Zielona Góra) 5 (1,2,2,0,d), 12. Sebastian Ułamek (ROW Rybnik) 5 (1,1,1,0,2), 13. Adrian Cyfer (Money Makes Money.pl Stal Gorzów) 4 (0,0,2,2,0), 14. Michał Szczepaniak (Ostrovia Ostrów) 3 (0,0,1,1,1), 15. Zbigniew Suchecki (Start Gniezno) 2 (1,u,0,0,1), 16. Krystian Pieszczek (SPAR Falubaz Zielona Góra) 1 (0,0,0,1,0).