Czy dużą historię trenera Dudy zamknie mały, bo personalny spór?

Dlaczego trener legenda Tadeusz Duda jest ostatnim człowiekiem, któremu prezes klubu powierzy rolę koordynatora sekcji? Jak to możliwe, że sportowcy Gwardii przez lata wpłacali składki członkowskie do prywatnej firmy? I kto ma rację: prezes mówiący, że kick bokserzy nie potrafią się dostosować do nowych czasów w sporcie? Czy też kick bokserzy mówiący, że prezesowi o wiele bardziej zależy na pieniądzach niż na efektach szkolenia?
- Oświadczam i proszę mnie trzymać za słowo, że zarząd nie zamierza się pozbyć sekcji kick boxingu - zapewnia nas Jerzy Karwecki, urzędujący prezes klubu Gwardia Zielona Góra.

Tyle że propozycja, by kick bokserzy utworzyli własne stowarzyszenie, już padła.

Z Gwardii kilka sekcji znikło już zresztą najpewniej bezpowrotnie. Dziś zostały dwie - wiodąca strzelecka, której perłą jest medalistka olimpijska Sylwia Bogacka, oraz kickbokserska.

18 sierpnia - próg końca koordynatora Dudy

Ikoną tej drugiej jest 69-letni trener Tadeusz Duda. Niegdyś bokser z Zawiercia, później z Warszawy, gdzie u boku Jerzego Kuleja sięgał po drużynowe mistrzostwo Polski.

Duda związał się z Zieloną Górą w 1971 r. Szkolił tutaj ligowych bokserów II-ligowej Gwardii. A kiedy minęła moda na boks, zabrał się za kick boxing. Jego wychowankowie, np. Bogumił Połoński, zdobywali najcenniejsze triumfy kickbokserskiego świata. Dziś utworzyli w Zielonej Górze konkurencyjne kluby, szkółki, akademie.

Duda wciąż trwa w Gwardii. Wykonuje obowiązki trenera, koordynatora sekcji, przez pewien czas był wiceprezesem zarządu. Równolegle prowadzi też własną działalność gospodarczą. Jest wiceprezesem w zarządzie Polskiego Związku Kickboxingu.

Ze słów prezesa Karweckiego dość jednoznacznie wynika, że począwszy od 18 sierpnia Duda już nie będzie koordynatorem. - Próbowałem wiele razy. Z nim nie da się dogadać. Zgodzę się na każdego, byle to nie był Duda - zastrzegł.

Kick bokserzy wietrzą w tym zagrożenie.

Rękawice i składki Alkoru

Dlaczego szef Gwardii nie może już zdzierżyć współpracy z koordynatorem Dudą?

Najpierw laurka: - To trener jest w tym klubie legendą, nie ja! To nazwisko trenera przejdzie do historii klubu, nie moje - zapowiada prezes. - Ja chcę to uszanować, ale...

Po laurce następuje dość długa opowieść. Gdyby wyciągnąć z niej ekstrakt, zostaną trzy sprawy.

1. Duda i Karwecki są skonfliktowani.

2. Karwecki postanowił ukrócić tolerowany przez lata dość dziwny układ. Otóż sekcją kick boxingu w praktyce rządziła prywatna firma Dudy - Alkor. Alkor pobierał od zawodników składki - ostatnio 70 zł miesięcznie. Kupował sprzęt, wypłacał Dudzie wynagrodzenie, a klubowi przekazywał z każdej składki 15 zł na ubezpieczenie i utrzymanie biura. W magazynku sekcji kickbokserskiej leżą rękawice z wykonanymi mazakiem napisami: Alkor. Najlepszych zawodników Duda zwalniał ze składkowego obowiązku. Jednak tylko z tej części, która byłaby należna jemu. Tzn. motywując młodych sportowców, pomniejszał swoje wynagrodzenie.

3. Prezes upiera się, by kick bokserzy otworzyli się na przynoszące zyski przedsięwzięcia, szukali sponsorów, przykładali się do regularnego ściągania składek.

Kick bokserzy odpowiadają, że w Gwardii rządzą ludzie, którzy bardziej niż sport kochają pieniądze.

Jak zakończy się spór o koordynatora?

Kick bokserzy nie chcą rozwodu z Gwardią

- Przecież tworzymy tu historię, najstarszą sekcję sportów walki w Zielonej Górze - mówią. - Klub dostaje na naszą działalność dotacje z Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. A z sali gimnastycznej, którą Gwardia wynajmuje na nasze potrzeby od policji, korzystają też inni gwardziści. My nie mamy czasu i możliwości organizacyjnych, by utworzyć własny klub.

Czy pozostaje się ugiąć i wytypować innego koordynatora? Wbrew pozorom to nie jest sprawa do załatwienia na pstryknięcie palcami. Wymaga bowiem czasu i zachodu. Najbliższy współpracownik Dudy - trener Jarosław Biernacki - pracuje zawodowo. Za 500 zł z Gwardii nie wyżyłby przecież. Kick boxing to hobby, pasja plus kilka złotych. Inni instruktorzy i najbardziej doświadczeni zawodnicy też pracują.

Duda zapewnia, że nie lgnie do dodatkowej papierowej roboty. Ale martwi się, że klub chce zmarginalizować kick boxing, że nie docenia sukcesów zawodników oraz trenerów, którzy wydawali własne pieniądze, żeby się dokształcać.

Gdzieś w podtekście istnieje obawa, że nowy koordynator nie postawi się zarządowi w sprawach kluczowych dla sekcji.

Trenerom płaci się grosze

Trenera niepokoi też kwestia płacy za pracę dla Gwardii. W obecnym układzie Duda sam ustala sobie i wypłaca pensję. Kiedy zda się na wynagrodzenie klubowe... - Jeśli zliczyć godziny dydaktyczne, pracuję w klubie na jeden i ćwierć etatu. Nauczyciel dostałby za to 3 tys. zł. Gwardia nie zaoferuje mi nawet połowy tego - zgaduje Duda.

To rzeczywiście prawdopodobne, bo trenerzy w wielu klubach zarabiają grosze, mimo to jeszcze poświęcają swoje samochody, swój czas, pieniądze, oszukują własne rodziny. Ot, pasjonaci.

Głośno było w Polsce o tym, że Gwardia musiała poskąpić pieniędzy nawet na szkoleniowca Sylwii Bogackiej, choć jej strzelecka gwiazda biła już blaskiem olimpijskiego srebra.

Inny realny scenariusz dla sekcji kickbokserskiej? Doświadczony trener uniesie się honorem i odejdzie. Klub bez Dudy? Niby nie ma ludzi niezastąpionych. - Ale ja przeszedłem już chyba przez wszystkie zielonogórskie kluby. I wróciłem do Gwardii właśnie dlatego, że tu pracuje pan Duda, który dużo wie i może mnie czegoś nauczyć - tłumaczy nam kick bokser Adrian Drosik.

69-letniego szkoleniowca nikt z Gwardii nie wyrzuca. Prezes wyklucza z przyszłości klubu układ z Alkorem oraz koordynującą rolą Dudy. Zatrudni jednak Dudę - trenera. Tylko czy Duda się zgodzi? Źle by się stało, gdyby dużą historię 44 lat pracy zamknął mały, bo personalny konflikt.