Najkrótszy sezon Stali? To zależy od pechowej, lecz dzielnej armii Falubazu

Czy Stal Gorzów dostanie się do play-off? Po ostatnim, zwycięskim meczu z GKM Grudziądz nastroje wśród kibiców się poprawiły, a i prasa pisze o rosnących szansach. Ja niestety nadal jestem pesymistą.
Uważam, że zwycięstwa z Rzeszowem czy Grudziądzem nie przybliżyły do play-off nawet na milimetr, bo z tymi zespołami wygrała cała czołówka i oba rozpaczliwie będą walczyć o utrzymanie się, nie wygrają na wyjeździe z nikim.

To, co pokazał w Gorzowie zespół z Grudziądza, potwierdza tezę, że przyjęcie GKM do ekstraklasy przy "zielonym stoliku" było błędem. To żużlowcy, którzy z trudem nadawaliby się do pierwszej ligi. Poza Krzysztofem Buczkowskim nie ma tam ani jednego ekstraligowego zawodnika, bo reszta to emeryci dorabiający do emerytury (Gollob, Okoniewski, Jeleniewski) bądź zawodnicy do cna już wypaleni (Pavlic, Łegowik).

Osobną kwestią jest postawa mistrza świata Tomasza Golloba. W Gorzowie zdobył cztery punkty, ale aż trzy z nich na koledze z zespołu Rafale Okoniewskim, a tylko jeden na przeciwniku - Linusie Sundstromie. To nie był wyjątek. Kiedyś wygrana z Gollobem była sukcesem zawodnika, dzisiaj porażka z nim jest powodem do wstydu. Co się dzieje? Dlaczego nasz mistrz nie widzi tego, że jest nagi, i co widzą wszyscy, tylko większość boi się lub wstydzi się o tym mówić - w trakcie transmisji telewizyjnej z meczu w Gorzowie żaden z komentatorów nie zająknął się na ten temat ani jednym słowem. Hans Nielsen, Tony Rickardsson, Jason Crump, Edward Jancarz... Zdecydowana większość innych wielkich zawodników natychmiast dostrzegała symptomy spadającej formy, braku motywacji, skutków kontuzji i równie szybko - czasem nawet w trakcie sezonu - kończyła karierę. Dlaczego musimy oglądać kompromitujące porażki z byle juniorami i pasywną do bólu jazdę oraz głupie usprawiedliwienia? Czy chodzi już tylko o pieniądze? Czy naprawdę nie jest wartością zapamiętanie go wielkim?

A jeśli chodzi o play-off, to Stal przybliży się do nich tylko i wyłącznie poprzez zwycięstwo w Toruniu. Porażka na toruńskiej Motoarenie szanse takie przekreśli jednoznacznie, a o sukces tam będzie trudno, tym bardziej że do torunian dojdzie już za chwilę Darcy Ward. Dopiero tam poznamy prawdziwą wartość płaczka Krzysztofa Kasprzaka, któremu się wydaje, że zdobycie kilku punktów w meczu z ligowym outsiderem, po szeregu kompromitujących występów, przenosi go w inny wymiar, dając mu prawo do fochów. Tam też poznamy prawdziwą wartość Sundstroma, Świderskiego czy ew. Gapińskiego. Boję się bardzo, że to poznanie będzie bolesne. Jest prawdopodobne, że 19 lipca będziemy musieli pogodzić się z najkrótszym sezonem ligowym w historii (maj - sierpień).

Oczywiście sytuacja może się zmienić, jeśli Falubaz, na którego wyprzedzenie liczą gorzowianie, zacznie seryjnie przegrywać. Brak Hampela i Walaska, a nadto Dudka załamałby każdy zespół. Ale to, co pokazała przetrzebiona zielonogórska armia w Toruniu, budzi najwyższy szacunek.

Dudek będzie mógł wrócić na tor dopiero w sierpniu. Walasek być może jeszcze w końcu lipca. Ale nikt nie wie, ile będą wtedy warci.

19 lipca szykuje się kluczowa kolejka rundy zasadniczej. Do Torunia pojadę, bo chcę poznać prawdziwą wartość i ducha gorzowskiego zespołu. Toruń, chociaż wygrał w Gorzowie 48:42, jest do objechania. Tej drużynie brakuje lidera z prawdziwego zdarzenia. Takiego jak Bartek Zmarzlik w Stali. A reszta jeździ tak, jakby samym pojawieniem się na torze chciała pokonać przeciwnika.