Zostań królem ulicznego basketu. Droga zaczyna się w Zielonej Górze

Red Bull King of the Rock - słynne zawody streetballowe odbędą się w czerwcu w siedmiu polskich miastach i wśród nich jest Zielona Góra. Najlepsi ruszą stąd na finał krajowy 27 czerwca w Warszawie. Dalej droga zawiedzie wybrańców do Turcji, gdzie odbędzie się globalny wyścig o tytuł King of the Rock.
Już zaczęła się internetowa rejestracja na przystanki kwalifikacyjne. Nie trzeba nic płacić za udział w zawodach, należy natomiast mieć ukończone 18 lat. Skończone 16 lat też daje szansę na udział w grze, lecz wtedy rejestrację trzeba podeprzeć pisemną zgodą opiekunów, której wzór dostępny jest na stronie organizatora. W każdym turnieju eliminacyjnym może wziąć udział maksymalnie 64 zawodników. Pierwszeństwo zyskują ci, którzy rejestrują się elektronicznie poprzez stronę redbull.pl/kingoftherock. Jeżeli zostaną wolne miejsca na liście startowej, dojdzie opcja osobistego zarejestrowania się w dniu zawodów w biurze organizatora.

Turniej w Zielonej Górze odbędzie się w piątek 12 czerwca na parkingu przy hali CRS. Na eliminacje zapraszają też: Chorzów, Rzeszów, Elbląg, Toruń, Słupsk, Warszawa. Z każdego turnieju eliminacyjnego awansuje czterech najlepszych zawodników, którzy zmierzą się w stolicy 27 czerwca, ale dodatkowo przyznane zostaną przez organizatora cztery dzikie karty dla najlepszych zawodników, którym nie udało się zakwalifikować. Nagrodą dla zwycięzcy polskiej edycji zawodów jest, ufundowany przez organizatora, wyjazd na światowy finał Red Bull King of the Rock - 29 sierpnia w Turcji.

Zasady obowiązujące w Red Bull King of the Rock:

Uczestnicy grają jeden na jednego, ich mecze trwają po pięć minut, czas zatrzymuje się tylko na wypadek kontuzji. Rozpoczynający akcję zostaje wyłoniony poprzez rzut monetą. W 15 sekund trzeba skończyć akcję rzutem. A rzuty punktowane są standardowo za 2 oraz 3 punkty. Po zdobyciu punktu zmienia się posiadanie piłki. Za faul dokonany podczas udanej akcji ofensywnej zawodnik otrzymuje dodatkowy punkt poza zdobytymi podczas akcji. Pięć fauli zwykłych, ale także jeden techniczny oznaczają dyskwalifikację. W przypadku remisu następuje 2-minutowa dogrywka. Jeśli po tym czasie nie zostanie wyłoniony zwycięzca meczu, rozgrywana jest jeszcze dodatkowa minuta. Każdą dogrywkę poprzedza rzut monetą.

Wynik 11-0 kończy mecz dyskwalifikacją zawodnika, który nie zdobył punktu.

Historia zawodów Red Bull King of the Rock...

...sięga 2010 r. Wtedy to po raz pierwszy odbyły się one w historycznym więzieniu Alcatraz, zwanym także The Rock. Wzięło w nich udział 64 najlepszych ulicznych koszykarzy USA. Później do zabawy włączyły się inne kraje, aż rozgrywki ogarnęły cały świat. Najważniejsze turnieje przez ostatnie dwa lata odbywał się na Tajwanie. W zeszłym roku w turnieju rozegranym w więzieniu na wyspie Samasana wygrał Turek Kivanc Dinler. I dlatego w tym roku organizatorzy przenieśli finał właśnie do Turcji.