Sport.pl

Tenisiści (Dowhan i Kubicki) tenisistom. Będzie nowa hala sportowa w mieście!

Jeszcze w tym roku ruszy i zakończy się budowa hali tenisowej w Zielonej Górze. Pod jej dachem trzy korty i trybuna dla widzów. We wtorek prezydent Janusz Kubicki poprosił radnych, by przesunęli środki w budżecie, i sam wskazał, skąd wziąć potrzebne 5 mln zł. Resztę pieniędzy - 2 mln zł - dołoży rząd.
Dawne waśnie między prezydentem miasta Januszem Kubickim i senatorem Robertem Dowhanem to już historia. Obaj panowie wybrali się razem w odwiedziny do ministra sportu i turystyki, by walczyć o dofinansowanie na budowę hali tenisowej w Zielonej Górze.

Minister powiedział, że jeszcze w tym miesiącu chce rozstrzygnąć konkurs o dofinansowanie w wysokości 2 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. A prezydent Zielonej Góry, nie czekając na sesję rady miasta, poprosił o nadzwyczajne spotkanie z radnymi. - Wszystko wskazuje na to, że trzy miasta mają szansę na dofinansowanie. Wśród nich jest Zielona Góra. Musimy w formie uchwały zagwarantować jednak wkład własny - tłumaczył radnym.

W uchwale zapisano, skąd prezydent ma zamiar wynaleźć potrzebnych 5 mln zł do realizacji inwestycji. To zwroty z unijnych programów Urban Creative Poles i współpracy transgranicznej Zittau i Zielonej Góry w zakresie nauk przyrodniczych - razem blisko 1 mln zł. Dodatkowo miasto zaoszczędzi drugi milion na braku zakupu dwóch wozów strażackich dla OSP w Raculi i Zawadzie.

Pojawią się one dzięki dofinansowaniu z LRPO. Magistrat odwleka o kolejny rok budowę Trasy Aglomeracyjnej - to daje oszczędność rzędu 600 tys. zł. Reszta "zaskórniaków" została z niedawnej przebudowy hali lekkoatletycznej. - Od razu zapowiadam, że z inwestycją wiąże się wycinka drzew... - uprzedzał Kubicki, nawiązując do ostatnich protestów mieszkańców miasta. Prezydent odpowiadał, że obniży standardowe koszty budowy, bo nowa hala tenisowa zostanie przybudowana do świeżo wyremontowanego obiektu dla lekkoatletów. - Będą więc wspólna portiernia, dojazd, toalety itp. - tłumaczył Kubicki.

Na kortach specjalistyczna tenisowa nawierzchnia, a hala będzie wysoka na 10,8 m, co pozwoli tenisowym czarodziejom posyłać wysokie loby. Budowa ruszy i zakończy się jeszcze w tym roku.