Hingis: Jak ja się cieszę na Agnieszkę! A czy wytrzymam trzy mecze?

Tenisowy mecz Polska - Szwajcaria jeszcze się nie zaczął, a już sensacja! 34-letnia Martina Hingis została zgłoszona do dwóch pojedynków singlowych i debla. W sobotę w samo południe na kort pod dachem areny CRS wyjdą: Agnieszka Radwańska oraz Hingis.
Jeszcze dwa dni temu liderka polskiej kadry wykluczała ewentualność spotkania z Hingis. - Martina to dziś deblistka, a ja występuję w singlu - mówiła.

Co się stało, że Szwajcarzy chyba jednak zaryzykowali i wystawili Hingis do gry pojedynczej? - Decyzję podjęliśmy już tutaj na miejscu w Zielonej Górze, i to całkiem niedawno - wyjawił w piątek kapitan kadry Heinz Gunthardt. - Na decyzję złożyło się wiele elementów, ale najważniejszy z nich był taki, że wszyscy zobaczyliśmy i poczuliśmy tutaj, jak bardzo Martina jest mocna.

17 lat temu Hingis ostatni raz w reprezentacji Szwajcarii. Co robiły w tym czasie jej koleżanki z obecnej kadry?

23-letnia Viktorija Golubić: - Pewnie spałam... Byłam wtedy malutka i w ogóle nie zdawałam sobie sprawy, że na świecie istnieje coś takiego jak tenis.

26-letnia Timea Bacsinszky: - A ja siedziałam z siostrą na kanapie, jadłyśmy i oglądałyśmy występ Martiny w telewizji. Moje jedzenie całkiem wystygło, bo byłam pod ogromnym wrażeniem tego, co się działo.

Po dłuuugiej przerwie w reprezentacyjnych występach oraz długiej w oficjalnych meczach tenisowych Hingis zagra w sobotnio-niedzielnym spotkaniu Polska - Szwajcaria o miejsce w grupie światowej Pucharu Federacji.

Z losowania wynika, że zagra aż dwa pojedynki singlowe oraz ew. na koniec rozstrzygające starcie deblowe. Czy jest na to gotowa? Wszak ostatnio występuje tylko w grze podwójnej? - Przede wszystkim cieszę się, że drużyna mi zaufała. Nie mogę się też doczekać pojedynku z Agnieszką Radwańską. Mam do niej ogromny szacunek. Całkiem niedawno Agnieszka była druga na świecie. A jednak ogromnie cieszę się na myśl o tym, że znów z nią zagram. A jeśli chodzi o to, czy wytrzymam trzy mecze w dwa dni, decyzje będziemy podejmować krok po kroku.

Szwajcarki mogą zgłosić zmiany. Ale póki co - z piątkowego losowania wynika, że cały mecz złożą na barki dwóch tenisistek. Timea Bacsinszky, pierwsza rakieta Szwajcarek, ograła już w tym roku Urszulę Radwańską. A obie rozegrają w sobotę w Zielonej Górze singla numer dwa. - Dziś to bez znaczenia, że w Meksyku wygrałam z Urszulą w dwóch setach. Inna nawierzchnia, inne piłki, inna atmosfera. Zresztą tamten pojedynek wcale nie był dla mnie łatwy. W starciu trafiła się nieplanowana przerwa, a przed przerwą prowadziła Urszula, która jest dobrą zawodniczką - komentowała Bacsinszky. Młodszej z sióstr Radwańskich w sobotnim rewanżu za porażkę w Meksyku może być o tyle łatwiej, że będzie miała za sobą całe pięciotysięczne trybuny w arenie CRS. Kibice ze Szwajcarii niemal na ostatnią chwilę zrezygnowali z wyprawy do Polski. - I niech już żałują, bo szykuje się świetny mecz - skarciła fanów Bacsinszky.

Czy Agnieszka Radwańska i Tomasz Wiktorowski, trener Agnieszki oraz kapitan polskiej reprezentacji w Pucharze Federacji, są zdumieni ustawieniem kadry Szwajcarii?

Wiktorowski: - Oglądałem Szwajcarki na treningach w Zielonej Górze. I zobaczyłem, że Romina Oprandi, która miała być singlową rakietą numer dwa, nie jest w najlepszej dyspozycji i że raczej nie zagra. Dlatego należało się liczyć z powrotem Martiny Hingis do singla.

Radwańska: - Różne wersje wchodziły w grę, nawet taka, że w singlu wystąpi szwajcarska rakieta numer cztery. Pamiętam moje ostatnie oficjalne starcie z Martiną po jej powrocie do tenisa. Miami, tenisowy stadion pełen kibiców. I moje zwycięstwo, które sprawiło mi ogromną radość. Oby jutro było podobnie! Nie spodziewam się od Martiny punktów za darmo. Jej styl na pewno się nie zmienił. Będzie bardzo solidna z głębi kortu - założyła Radwańska. Jej pojedynek z Hingis to będzie wydarzenie! Bo obie reprezentują tenis oparty na talencie, sprycie, technice. Szwajcarka zdążyła w latach 90. ugrać na tym pięć singlowych zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych. Radwańska 15 lat później, gdy w tenisie dominują mierzące 190 cm wzrostu i uderzające z męską siłą zawodniczki, tylko i aż raz doszło do finału turnieju wielkoszlemowego.

Rozkład gier meczu Polska - Szwajcaria:W sobotę o godz. 12 rozpoczną się kolejno dwa single, a w niedzielę o godz. 12 kolejne dwa single oraz ew. decydujący mecz deblowy. Bilety na mecz Pucharu Federacji w Zielonej Górze do kupienia na Abilet.pl oraz w sobotę i niedzielę od godz. 10 w kasach areny CRS. Transmisje w Polsat Sport News.