Radwańska i Hingis, czyli tenisowe święto pod dachem CRS

Bodaj najważniejsze sportowe w dziejach Zielonej Góry: 18-19 kwietnia reprezentantki Polski i Szwajcarii rozegrają u nas mecz, którego stawką jest miejsce w grupie światowej Pucharu Federacji. Na korcie pod dachem CRS rakiety skrzyżują gwiazdy. Agnieszce Radwańskiej w występie mogłaby przeszkodzić tylko kontuzja. A Szwajcarka Martina Hingis nie podda się chyba nawet, gdyby coś jej dolegało.
Grupa światowa Fed Cup to drużynowo elita, osiem państw: Australia, Niemcy, Kanada, Włochy, Czechy, Francja, Rosja oraz Polska, która musi bronić się przed spadkiem w barażu ze Szwajcarią. A Polski Związek Tenisowy zdecydował, że zorganizuje ten mecz w Zielonej Górze.

Dlaczego właśnie u nas?

Nawet ITF (Międzynarodowa Federacja Tenisowa) dopytywała szefów PZT, czy Zielona Góra podoła. Wybór podważał też dziennikarz i komentator polskiej gałęzi Eurosportu - Grzegorz Mędrzejewski.

Jednak szefowie PZT wątpliwości chyba nie mieli. Wybrali Zieloną Górę, bo... - Jest dla nas optymalna. Ma wspaniałą halę. Bardzo chciała, nalegała, wytwarzała presję. Gotowa była za to zapłacić. Zaoferowała gotowość do współpracy, gościnność. I dobrze zapisała się w pamięci władz związku oraz tenisistów przy okazji meczu tenisistów Polska - RPA w ramach Pucharu Davisa - wyliczył Piotr Szkiełkowski, wiceprezes PZT.

Znów komplet?

W kwietniu 2013 r. Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot, debliści Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg przyciągnęli do hali CRS blisko pięć tysięcy widzów. I spektakularnie wygrali z RPA.

Teraz chyba nie może stać się inaczej, wszak stawka meczu idzie w górę, a rankingi reprezentantek Polski i Szwajcarii także biją na głowę panów, którzy dwa lata temu grali dla Polski i RPA.

Agnieszka Radwańska nie wypada ostatnio poza czołową dziesiątkę klasyfikacji WTA. Szwajcarka Timea Bacsinszky jest 26., a jej rodaczka Belinda Bencić - 37.

W deblu szykuje się perełka. Szwajcaria prawdopodobnie postawi na legendę. Martina Hingis, była numer jeden na świecie, triumfatorka turniejów wielkoszlemowych ma wystąpić w Zielonej Górze za sprawą samego Rogera Federera...

Wprawdzie Federer może nawet nie wiedzieć o istnieniu Zielonej Góry, tym niemniej zaproponował Martinie wspólny występ na igrzyskach w Rio w turnieju mikstów. Żeby jednak Szwajcarka mogła ubiegać się o nominację na Rio, musi zaliczyć reprezentacyjny występ i okazja trafia się właśnie 18-19 kwietnia w Zielonej Górze.

Szybka nawierzchnia i sokole oko

Hala CRS zamieni się w kort już tydzień przed meczem Polska - Szwajcaria. Na sztucznej, twardej i szybkiej nawierzchni tenisistki będą trenować za zamkniętymi drzwiami przez 5-6 dni, przyzwyczajać się do warunków. A firma z Londynu zamontuje kilkadziesiąt kamer składających się w system zwany w tenisowym światku Hawk-Eye do weryfikowania decyzji sędziów. Za użycie Hawk-Eye, dopiero drugi raz w Polsce (!), zapłaci ITF.

- To nie będzie łatwy mecz dla Polek - ocenił Szkiełkowski. - Nawet nie wystąpimy w roli faworyta.

Nadzieja w publiczności i w Agnieszce Radwańskiej. Tylko, czy na pewno wystąpi? - Dostała specjalną nagrodę za reprezentowanie barw narodowych. Bo nie wszystkie zawodniczki ze światowej czołówki poświęcają się reprezentacji. Agnieszka, jeśli tylko będzie zdrowa, zagra - zapewnił Szkiełkowski. - Ale ostateczny skład kapitanowi podadzą na 10 dni przed meczem.

Bilety od 30 do 120

W tym tygodniu ruszy sprzedaż biletów na dwa dni meczu Polska - Szwajcaria. W zależności od bliskości kortu będą kosztować od 30 do 120 zł na dzień.

Przy okazji meczu Polska - RPA szefom PZT spodobała się współpraca z zielonogórską agencją Abilet.pl.

- Odtąd już wszystkie nasze imprezy sprzedajemy poprzez zielonogórską firmę, powierzamy jej także zlecenia graficzne i z życzliwością obserwujemy, jak Abilet.pl staje się ważnym graczem w swojej dziedzinie - pochwalił Szkiełkowski.