Poszedł na żużel, dostał kamieniem w oko. Odszkodowania nie dostanie

Andrzej Gonerski nieomal stracił oko, gdy na zawodach żużlowych w Gorzowie kamyk wystrzelił spod koła motocykla wprost w jego twarz. Poszkodowany chciał 50 tys. zł zadośćuczynienia od organizatora zawodów. - Nie należy się! - uznał gorzowski sąd.
Takiej sprawy w sądzie jeszcze nie było. Kibic żużla nieomal nie stracił wzroku na stadionie. Domagał się zadośćuczynienia od klubu za to, że kamień, który wyleciał spod koła jednego z motocykli, uderzył go w oko. Wszystko działo się podczas zawodów młodzieżowych w Gorzowie w lipcu 2012 r.

Oko udało się uratować dzięki szybkiej interwencji w gorzowskim szpitalu. Po wypadku kibic zgłosił się do klubu, ale ten odesłał go do ubezpieczyciela (dziś to firma Gothaer). Firma nie chciała wypłacić odszkodowania, zakładając, że to był nieszczęśliwy wypadek.

Andrzej Gonerski poszedł do sądu, chciał ponad 50 tys. zł zadośćuczynienia. Razem ze swoim prawnikiem argumentowali, że klub ponosi odpowiedzialność kontraktową. Zdaniem kibica zawarł on umowę z klubem, kupując karnet na cały sezon. - Stal Gorzów powinna więc odpowiadać za wszystko, co dzieje się na stadionie podczas zawodów - podkreślał w środę pełnomocnik 22-letniego kibica.

Sądu nie przekonał. - To typowy nieszczęśliwy wypadek - powiedziała sędzia Olimpia Barańska-Małuszek i oddaliła powództwa jako niezasadne. Jej zdaniem Gonerskiemu nie udało się udowodnić, że do szkody doszło z winy klubu Stal Gorzów. - Wszelkie normy zostały spełnione. Nie można zarzucić organizatorowi, że nie wypełnił swoich obowiązków i dlatego doszło do wypadku - podkreśliła sędzia.

Nie wiadomo, czy Gonerski będzie się odwoływał. Studiuje w Poznaniu i nie było go w środę w gorzowskim sądzie.