Patryk Dudek chce krótszej kary. "Wrócę jeszcze silniejszy"

W przyszłym tygodniu Patryk Dudek, zawieszony w prawach zawodnika żużlowiec SPAR Falubazu Zielona Góra, wnioskować będzie o skrócenie nałożonej na niego kary. Jeśli Główna Komisja Sportu Żużlowego przychyli się do prośby "Duzersa", to najpewniej już w maju będzie mógł startować w zawodach.
W sierpniu ub.r. jak grom z jasnego nieba dopadła nas informacja o tym, że Patryk Dudek - wschodząca gwiazda polskiego żużla - został przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków. Plotek pojawiło się mnóstwo, nie ma sensu do nich wracać. Oficjalnie stanęło na tym, że niedozwolona substancja znalazła się w organizmie "Duzersa" razem z odżywką ogólnie dostępną w sklepach sportowych. - Nigdy w sposób świadomy nie stosowałem środków dopingujących - bronił się Patryk Dudek, za którym murem stanęło niemal całe środowisko żużlowe. Kary jednak nie dało się uniknąć. 22-letni żużlowiec Falubazu m.in. na rok został zawieszony w prawach zawodnika (okres zawieszenia liczony jest od 8 sierpnia 2014 r.). W praktyce dla Patryka Dudka oznacza to stracone kolejne pół sezonu, tym razem w 2015 r. Ale zaraz po ogłoszeniu wyroku Głównej Komisji Sportu Żużlowego, jej szef Piotr Szymański pokazał drogę, która mogłaby zaprowadzić zawodnika do wcześniejszego powrotu na tor. - Po odbyciu sześciu miesięcy kary zawodnik może wnioskować o jej skrócenie - mówił Piotr Szymański. - Zawsze będzie tak, że dla jednych wyrok będzie za słaby, a dla innych za surowy. Podejmując ostateczną decyzję, staraliśmy się pewne sprawy wypośrodkować. Na pewno nie było zamiarem komisji krzywdzenie zawodnika. Myślę, że z tyłu głowy bardziej mieliśmy myśl, żeby go nie skrzywdzić. Całe postępowanie przeprowadziliśmy bardzo rzetelnie, bo zebraliśmy wiele materiałów, wysłuchaliśmy zawodnika i innych świadków. Decydując się na roczne zawieszenie, wzięliśmy pod uwagę wiele czynników, w tym, że jest to pierwsze przewinienie Patryka Dudka.

Patryk Dudek zamierza oczywiście ubiegać się o skrócenie kary, w przyszłym tygodniu do GKSŻ trafią odpowiednie dokumenty. Jeśli żużlowa centrala przychyli się do wniosku zielonogórzanina, to pewnie już w maju będzie on mógł znów bronić barw SPAR Falubazu.

- Na chwilę obecną wracam do ścigania 8 sierpnia, ale będę się starał o skrócenie kary. Wydaje mi się, że wrócę jeszcze silniejszy - mówił Patryk Dudek podczas czatu z kibicami zorganizowanego przez serwis Falubaz.com. - Muszę zrobić wszystko, by nie stracić dużo do czołówki. Przed zawieszeniem byłem wśród najlepszych zawodników w Ekstralidze i chciałbym na ten poziom wrócić. Uważam, że jestem silniejszy po tym, co się wydarzyło. Czekam z niecierpliwością na powrót na tor i na to, by ponownie cieszyć kibiców swoją jazdą.

- Gdyby to ode mnie zależało, to zastanowiłbym się nad maksymalnym skróceniem kary dla Patryka Dudka - powiedział Sportowym Faktom Krzysztof Cegielski, były zawodnik, teraz m.in. żużlowy ekspert. - Jeśli zawodnik ma prawo się o to starać, to mnie to bardzo cieszy. Na pewno będę go w tym wspierać. Kara była bolesna. W sprawie nie pojawiły się nowe okoliczności, które mogłyby wskazywać, że zawodnik działał świadomie. Istnieją wszelkie przesłanki, by starać się o skrócenie kary. Przez wiele lat w środowisku żużlowym nikt za bardzo nie zwracał uwagi na problem dopingu. Patryk stał się w pewnym sensie ofiarą luźnego podejścia do tego tematu. Zawodnicy często brali niesprawdzone rzeczy i tak to się skończyło. Jego sprawa była nauczką dla wielu żużlowców. Z pewnością wzrosła świadomość i odpowiedzialność. Jeśli Patryk zacznie w maju, to zaliczy tak naprawdę długi sezon. Wiem, że są tacy, którzy najchętniej przekreśliliby go na zawsze. Proszę jednak pamiętać, że po tych substancjach, które on wziął, mógłby grać w lidze NBA lub jako amerykański koszykarz na igrzyskach olimpijskich.

FALUBAZ ROZPOCZNIE NOWY SEZON W LANY PONIEDZIAŁEK

WIĘCEJ INFORMACJI SPORTOWYCH SZUKAJCIE NA ZIELONA GÓRA.SPORT.PL