Stelmet ma nowego centra, najlepszego z... dostępnych

W środku nocy zakończyły się negocjacje i center z Chorwacji Jure Lalić (211 cm wzrostu) został nowym zawodnikiem Stelmetu Zielona Góra.
- Po rozstaniu z Danielem Johnsonem przez cały tydzień bardzo intensywnie pracowaliśmy z całym sztabem trenerskim nad wypełnieniem tej luki. Mieliśmy mnóstwo graczy do sprawdzenia. Zależało nam na tym, żeby znaleźć najbardziej odpowiednią osobę, która przede wszystkim będzie pasowała do naszej drużyny i która będzie mogła się wkomponować w zespół, tak abyśmy mogli przystąpić do decydującej części sezonu w pełnym składzie. Kierowaliśmy się doświadczeniem, elementem wkomponowania się, dopasowania do składu - mówi o kulisach poszukiwań Walter Jeklin, generalny menedżer Stelmetu. - Bardzo zależy nam na tym, żeby nie zburzyć dobrze stworzonej hierarchii i żeby pojawienie się nowego zawodnika nie zachwiało tego, co zostało zbudowane. Jure to doświadczony gracz pasujący do koncepcji trenera. Co ważne, przeszedł już drogę do zdobycia mistrzostwa, a nam może zapewnić zwiększenie możliwości rotacyjnych.

- Jure to typowa "piątka", gra tyłem do kosza, ma duże doświadczenie, grał wcześniej w takich drużynach jak Zadar, Krka Novo Mesto, wygrał mistrzostwo Ligi Adriatyckiej i Puchar Chorwacji. Jest mocnym, a przy tym mądrym podkoszowym zawodnikiem - ocenia trener Stelmetu Sašo Filipovski. - Na pewno nas wzmocni, tym bardziej że po odejściu Johnsona potrzebowaliśmy kogoś, kto będzie dzielił minuty z Adamem Hrycaniukiem. Od dwóch tygodni mamy problemy z kontuzjami, w meczu z Lublinem korzystaliśmy z Adama mimo jego urazu. Jure to najlepsza dostępna opcja na rynku. Wykorzystaliśmy okazję, jaką dała nam opcja rezygnacji przez niego z kontraktu w Cibonie.

Umowa z Jure została podpisana do końca sezonu. W kontrakcie jest też opcja przedłużenia go przez klub na sezon 2015/2016. - Udało nam się wynegocjować bardzo korzystne warunki - podkreśla Walter Jeklin.

Cibona Zagrzeb, z której do Stelmetu przechodzi Lalić, to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Europie, aktualny mistrz Ligi Adriatyckiej.

Partnerem Jure Lalicia w drużynie Cibony był na początku tego sezonu Jerel Blassingame, który w grudniu przeniósł się do Słupska. Jure będzie miał okazję zagrać przeciwko Jerelowi 21 marca, kiedy Stelmet ma w kalendarzu wizytę w hali Gryfia i mecz z Energą Czarnymi.

8 lutego Jure Lalić skończy 29 lat, ma 209 cm wzrostu i waży 110 kg. W 19 meczach rozegranych w trwającym sezonie w zespole Cibony Zagrzeb spędzał w grze średnio 22.6 minuty i zdobywał przeciętnie 12,7 punktu oraz 4,2 zbiórki.

W ostatnim występie w Cibonie, w niedzielny wieczór przeciwko drużynie Szolnoki Olaj, Jure zdobył 17 punktów i dodał pięć zbiórek, a przeciwnicy popełnili na nim aż 10 fauli. Mecz zakończył się dogrywką, w której minimalnie lepsi okazali się przeciwnicy, wygrywając 89:87.

Nowy zawodnik Stelmetu jest spodziewany w Zielonej Górze we wtorek.