Czterech mistrzów szykuje się do starcia. Moc atrakcji dla kibiców

- To z pewnością będą najbardziej prestiżowe zawody, jakie kiedykolwiek odbyły się na torze w Zielonej Górze - tak Marek Jankowski, prezes Zielonogórskiego Klubu Żużlowego, zachwala turniej FIM Speedway World League, który w niedzielę (31 sierpnia) rozegrany zostanie na zielonogórskim torze. Początek o godz. 18.
W zawodach udział wezmą najlepsze zespoły z czterech najsilniejszych lig w Europie - obok SPAR Falubazu Zielona Góra wystartują mistrzowie Szwecji (Piraterna Motala), Danii (Esbjerg Motorsport) i Wielkiej Brytanii (Poole Pirates).

- Składy drużyn są niesamowite, przyjedzie wielu zawodników z cyklu Grand Prix - mówi Marek Jankowski. - Zaryzykowałbym stwierdzeniem, że obsada turnieju jest podobnie mocna, jeśli nawet nie lepsza, jaka pojawia się w tym roku w zawodach Grand Prix. Bo przecież w Zielonej Górze ścigać się też będą żużlowcy, którzy w GP nie jeżdżą, ale ich obecna forma wskazuje na to, że z powodzeniem mogliby walczyć o podium w poszczególnych turniejach o mistrzostwo świata. Jesteśmy trochę zaskoczeni tak mocną obsadą, bo nie spodziewaliśmy się, że wszystkie drużyny z taką powagą podejdą do tego turnieju.

Kapitan Falubazu: Zobaczymy, w którym miejscu jesteśmy

Piotr Protasiewicz, kapitan SPAR Falubazu, tak mówi o starcie swojej drużyny w turnieju: - Ostatnie nasze występy na własnym torze nie były dobre, ale cały czas ciężko pracujemy, dlatego niedzielne zawody będą dla nas porządnym testem. Przyjeżdżają najszybsi zawodnicy na świecie, brakuje tylko Taia Woffindena. Sprawdzian w konfrontacji z tymi zawodnikami da nam odpowiedź na pytanie, w jakim obecnie miejscu jesteśmy. Miałem swoje problemy zdrowotne, m.in. po meczu w Toruniu, sprzętowo też było trochę kłopotów. Włożyłem sporo pracy, dlatego myślę, że wychodzę na prostą.

Miasteczko kibica, a w nim gwiazda i malowanie auta

- Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla kibiców, organizujemy miasteczko kibica na parkingu między stadionem a nową częścią cmentarza, będzie działało od godz. 11 - powiedział Kamil Kawicki, specjalista ds. sportu i rozwoju w zielonogórskim klubie. - Będzie m.in. wystawa starych motocykli żużlowych. Po oficjalnym treningu gwiazdą i specjalnym gościem będzie wielokrotny mistrz świata Greg Hancock. Czynimy starania, by namówić też innych zawodników do odwiedzenia miasteczka kibiców. Będzie wiele atrakcji dla najmłodszych fanów żużla, m.in. malowanie specjalnymi farbami toyoty aygo.

Oficjalny trening przed zawodami odbędzie się w godz. 13-15. Kibice będą mogli obejrzeć go bezpłatnie z sektorów I-J. A otwarcie bram stadionu przed turniejem nastąpi o godz. 16.30.

Inaczej niż w DPŚ: pięciu zawodników, 20 wyścigów

Turniej rozegrany zostanie w formie czwórmeczu, składać się będzie z 20 wyścigów, w których do rywalizacji stanie po jednym zawodniku z każdej ekipy. - Regulamin jest dość ciekawy, a forma przeprowadzenia zawodów inna niż w Drużynowym Pucharze Świata - mówi Jacek Frątczak, menedżer zielonogórskiego zespołu. - Każda drużyna składać się będzie z pięciu zawodników, ten z numerem pięć [z najsłabszą średnią KSM z sezonu 2013 - red.] będzie miał status rezerwowego, czyli oprócz regulaminowych czterech startów będzie miał prawo dwa razy zastąpić zawodników spod numerów 1-4. Taka możliwość będzie od piątej gonitwy turnieju.

Jeśli nie dojdzie do żadnych zmian w trakcie zawodów, to każdy z żużlowców wystartuje cztery razy. Ważnym punktem regulaminu jest możliwość wprowadzenia rezerwy taktycznej. Drużyny będą mogły z niej korzystać w przypadku, gdy będą tracić do liderów minimum sześć punktów. W rezerwie taktycznej - po jednym razie - mogą startować zawodnicy z numerami 1-4.

TU ZNAJDZIESZ SPORO INFORMACJI O ŻUŻLOWEJ LIDZE MISTRZÓW

MISTRZOWIE POLSKI, SZWECJI, DANII I WIELKIEJ BRYTANII WALCZĄ O TYSIĄCE EURO

SPRAWDŹ, DLACZEGO W LIDZE MISTRZÓW NIE WYSTARTUJE DARCY WARD

KRONO FIM SPEEDWAY WORLD LEAGUE

Niedziela - godz. 18, stadion przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze.

SKŁADY DRUŻYN

SPAR Falubaz Zielona Góra: 1. Piotr Protasiewicz, 2. Jarosław Hampel, 3. Andreas Jonsson, 4. Aleksandr Łoktajew, 5. Kamil Adamczewski.

Poole Pirates: 1. Leon Madsen, 2. Emil Sajfutdinow, 3. Maciej Janowski, 4. Piotr Pawlicki, 5. Joshua Grajczonek.

Piraterna Motala: 1. Greg Hancock, 2. Chris Holder, 3. Bjarne Pedersen, 4. Linus Sundstroem, 5. Anton Rosen.

Esbjerg Motorsport: 1. Niels Kristian Iversen, 2. Krzysztof Kasprzak, 3. Mikkel Bech Jensen, 4. Artem Łaguta, 5. Rene Bach.