Niemcy gonią Polaków, a Polacy gonią Niemców... [GALERIA]

... i tak dzieje się nieomal co roku od przeszło 20 lat na 100-kilometrowej trasie między Zieloną Górą a Cottbus. W sobotę 12 lipca odbył się 22. Bieg Sztafetowy od ratusza do ratusza. Do mety dobiegło 65 pięcioosobowych zespołów. Frekwencyjnie znów górą byli Niemcy, ale na metę znów pierwsi wpadli Polacy.
- Mnie cieszy to, że powoli zaciera się różnica w liczbie startujących sztafet między niemieckimi a polskimi. Kiedyś ogromną większość stanowili nasi sąsiedzi. Dziś na liście startowej mamy 39 ekip z Niemiec oraz 27 z Polski. Tak dobrze jeszcze nie było - mówił nam przed startem Andrzej Szczesny, dyrektor imprezy.

Uczestnicy marzą o tym, by znikły jeszcze inne różnice. Np. takie, że po niemieckiej stronie biegnących po szosie nie prześladują tiry, a w miejscowościach komuś chce się oznakować i zabezpieczyć trasę. Może kiedyś...

A póki co, sztafeta i tak cieszy się coraz większym wzięciem. Pomysł na ten bieg polega na tym, by skrzyknąć pięcioro chętnych do biegania, przy czym w każdej sztafecie musi być przynajmniej jedna kobieta oraz przynajmniej jedna osoba po pięćdziesiątce. Kiedyś były z tym problemy. Na szczęście dawno minęły czasy, w których złapanie do zespołu biegającego 50-latka lub biegającej kobiety stanowiło wyczyn. I teraz zgłaszają się ekipy złożone np. wyłącznie z pań lub wyłącznie z osób 50 plus.

100 km między ratuszami w Zielonej Górze i Cottbus organizatorzy, wśród nich MOSiR Zielona Góra, dzielą na 15 etapów o długościach od 3 km do 15,6 km, wyznaczają strefy zmian, a każda sztafeta dzieli kilometraż na pięć osób. Stówkę da się w ten sposób przebiec w 5 godzin i 18 minut - to rekord trasy z 1997 r. Ale do takiego rekordu potrzeba naprawdę wybitnych biegaczy. W tym roku zwycięzcy z Krosna Odrzańskiego - Violetta Paduszyńska, Józef Podberowski, Kamil Sieradzki, Tomasz Zblewski, Marcin Zagórny - wykręcili czas 5:39.17. Na stadionie w Cottbus dostali piękne nagrody, puchary i medale, lecz nie wiemy, czy na trasie bawili się lepiej niż np. zamykająca stawkę niemiecka sztafeta Trickottausch, która finiszowała po blisko 10 godzinach biegu. Wiemy za to, że w dobrym tonie jest uplasować się gdzieś w okolicach środka stawki, np. na 41. miejscu z czasem 7:58.51 i mieć najfajniejsze koszulki...

Komlet wyników.