Stelmet vs Trefl - jak to wyglądało przed play-off

Tuż przed startem ligowego sezonu Trefl Sopot sprzątnął Stelmetowi sprzed nosa Superpuchar Polski, a zaraz po tym był o włos od drugiej z rzędu wygranej w Zielonej Górze. Stelmet wykręcił się od porażki w dogrywce. Historia z dogrywką powtórzyła się jeszcze, gdy zespoły Trefla i Sopotu spotkały się w fazie szóstek. W sumie wyszło na to, że mistrzowie Polski nie przegrali z sopockim zespołem żadnego z czterech meczów w obecnym sezonie TBL. Ale teraz Trefl dostaje przynajmniej trzy szanse, żeby to zmienić.
PGE Turów Zgorzelec, Stelmet Zielona Góra i Trefl Sopot - trzy drużyny z czołówki tabeli koszykarskiej ekstraklasy dotarły do półfinałów play-off. Największy problem z awansem miał Trefl. Dopiero w poniedziałek wieczorem, w piątym i ostatnim starciu ćwierćfinałowej serii z Energą Czarnymi Słupsk, gracze z Sopotu wygrzebali się z poważnej opresji.

- Teraz spotkamy się ze Stelmetem i nie jesteśmy bez szans - komentowali na gorąco gracze Trefla. Czy rzeczywiście? W sezonie 2013/2014 drużyny z Zielonej Góry i Sopotu zmierzyły się pięć razy.

I Na początku października w Zielonej Górze zagrały o Superpuchar Polski. Koszykarze Stelmetu dopiero się poznawali. Brakowało im zgrania. Przegrali 71:76, fatalnie wypadli w czwartej kwarcie (15:25). To był pamiętny występ Christiana Eyengi. Kongijczyk przedstawił się zielonogórskiej publiczności, zdobywając 29 punktów. Zielonogórskie media mówiły o nowym bohaterze. A trener Mihailo Uvalin pouczał, że do takiego miana nie wystarczy błysk w jednym, przegranym przez zespół meczu. W sumie miał rację, bo w wielu ważnych starciach z silnymi rywalami Eyenga jakby nie istniał.

II Niespełna dwa tygodnie po Superpucharze koszykarze Stelmetu dostali szansę, by zrewanżować się Treflowi. W 2. kolejce TBL sopocka drużyna znów grała w Zielonej Górze, znów grała dobrze. Po czterech kwartach był remis 81:81. W dogrywce mistrzowie Polski triumfowali 9:7. Trener Darius Maskoliunas ogromnie żałował, że nie mógł posłać na boisko Sarunasa Vasiliauskasa, który w Superpucharze trafił aż sześć trójek. - Z nim inaczej by to dziś wyglądało - rozważał szkoleniowiec z Litwy.

III Gdy wydawało się, że na początku stycznia w rundzie rewanżowej Maskoliunas i jego drużyna skorzystają z atutu własnej hali i dopadną Stelmet, doszło do zaskakująco jednostronnego spotkania. Goście z Zielonej Góry triumfowali 85:66. Ergo Arena w Sopocie uchodziła przed wizytą mistrzów za niezdobytą twierdzę, a Trefl za zespół z groźnym i skutecznym atakiem. Ale Przemysław Zamojski (29 pkt, 4 trójki) i jego koledzy pokazali, kto tak naprawdę jest mocny w ataku.

IV W fazie szóstek drużyny Trefla i Stelmetu najpierw spotkały się w Sopocie. Drugi raz do rozstrzygnięcia potrzebowały dogrywki. W regularnym czasie gry goście przespali drugą kwartę (21:9). Musieli po niej odrabiać straty. Zdążyli. A w ostatniej akcji czwartej kwarty Łukasz Koszarek próbował zamknąć mecz rzutem z dystansu. Chybił, ale poprawił celownik w dogrywce i mistrzowie Polski zwyciężyli 89:88.

V W ostatnim zielonogórsko-sopockim spotkaniu (z 19 kwietnia) przez niespełna trzy kwarty Stelmet zabijał rywala skutecznością rzutów za trzy punkty. - Dopiero gdy zacięła się ich strzelba, byliśmy w stanie gonić - mówił Maskoliunas. Strefowa obrona Trefla i snajperski talent Adama Waczyńskiego sprawiły mistrzom problem, lecz wygrana 93:85 była zagrożona tak na serio tylko przez chwilę.