Pakt Zielonej Góry i Lubina, by w piłce dzieło się lepiej

UKP Zielona Góra i Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin umawiają się na współpracę

UKP Zielona Góra i Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin umawiają się na współpracę (Fot. Andrzej Tomasik)

UKP Zielona Góra związał się umową o współpracy z Akademią Piłkarską KGHM Zagłębie Lubin. Po co? Obie strony twierdzą, że są szczęśliwe i wyciągną z tego korzyści. Zielonogórska szkółka dokształci swoich trenerów. A bogatsza akademia z Lubina wybierze i oszlifuje piłkarskie diamenciki z UKP.
Dla UKP umowa z akademią KGHM jest jedyną taką w swoim rodzaju. Klub z Lubina ma podobnych umów zawartych już kilkanaście. Podobnych, bo Zieloną Górę potraktuje priorytetowo. Tak przynajmniej obiecuje.

Odjechał ekspres TGV

Obie szkółki wiodą prym w szkoleniu piłkarskiej młodzieży w swoich województwach. Ale tu kończą się znaki równości, bo gdy dochodzi do bezpośredniego porównania, to...

- Dolnośląskie ekspres piłkarski TGV nam odjechał, i to znacznie. Mam porównanie, gdy rywalizują ze sobą kadry wojewódzkie - lubuska oparta na piłkarzach UKP i dolnośląska oparta na piłkarzach z KGHM Zagłębie. Oni są lepsi o jakieś sześć goli. Warto coś zrobić, żeby się do nich zbliżyć - tłumaczy Michał Grzelczyk, trener UKP.

Oni nam staże, my im diamenciki

Żeby różnicę zatrzeć, Grzelczyk i inni szkoleniowcy zielonogórskiej szkółki będą jeździć na staże do Lubina, poznawać warsztat i metody trenerów akademii KGHM. Oni zaś czerpią z wzorców hiszpańskich.

- Możemy się pochwalić, że przewyższamy inne polskie kluby zajmujące się szkoleniem młodzieży kadrą trenerską. Naszą wiedzę, myśl i doświadczenie oferujemy teraz UKP. Cieszymy się z tej umowy, bo cenimy dokonania i pracę UKP - powiedział Tomasz Dębicki prezes Zagłębia Lubin.

Tomasz Zawistowski, prezes UKP, wyjawił, że kilka klubów z ekstraklasy stawało w konkury. Zielonogórzanie wybrali jednak Lubin. Po trosze z uwagi na sąsiedztwo i znajomości, ale bardziej z uwagi na perspektywy. - Po długich, ale owocnych rozmowach doszliśmy do wniosku, że warto związać się właśnie z Zagłębiem. Jestem pewny, że przy pomocy myśli szkoleniowej Zagłębia, zacnych trenerów, podniesiemy poziom szkolenia w UKP, a nasi szkoleniowcy będą mieli od kogo się uczyć. Będzie ich wysłać do Lubina na staże, organizować wspólne treningi, turnieje, sparingi. Skorzystają nie tylko nasi trenerzy, lecz także nasza młodzież. I jestem przekonany, że będziemy traktowani przez partnera umowy priorytetowo - wyliczył Zawistowski.

- Tak będzie - potwierdził szef klubu z Lubina.

Krok pierwszy. Będą następne?

Oprócz staży dla trenerów i wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych, wybijający się młodzi piłkarzy z UKP będą mogli rozwijać się w akademii KGHM. I to na razie tyle o warunkach współpracy. - Jestem jednak przekonany, że to dopiero pierwszy krok. Na razie umowa jest zawarta z akademią piłkarską Zagłębia. Jeśli będzie potrzeba i wola, to rozszerzymy współpracę o punkty dotyczące seniorów. Zagłębie, wierzę, że utrzyma się w ekstraklasie, mogłoby wspierać naszą drużynę w drugiej lidze - rozważał Zawistowski. - Aspekt umowy może być coraz szerszy.