Sport.pl

Krzysztof Cegielski: Czy ja chodzę? Ano chodzę. I zatańczę na swoim weselu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Znany żużlowiec po wypadku na torze został skazany na wózek inwalidzki. Nie posłuchał lekarzy. Podjął walkę o powrót do sprawności. I po 10 latach ćwiczeń wstał z wózka. - Rehabilitacją i treningami wzmacniałem w sobie to, co mogłem wzmocnić. Dziś chodzę o kulach lub z balkonikiem. Ale nie przestaję trenować. Nie wiem, gdzie jest granica. Nie mam pojęcia - mówi nam 34-letni Krzysztof Cegielski.
Andrzej Tomasik: Czy Krzysztof Cegielski rzeczywiście chodzi?

Krzysztof Cegielski: Hmm... Zależy, jak na to spojrzeć. Ale gdybym sam miał na to spojrzeć z boku, to chyba tak, chodzę. Kilka razy odważyłem się z kulami lub balkonikiem na spacer po krakowskich Błoniach. Kilka razy wybrałem się bez wózka na mecz koszykarskiej drużyny mojej narzeczonej. I chyba przez to o moim chodzeniu zrobiło się trochę głośno. Próby poruszania się bez wózka podejmowałem już wcześniej, ale raczej w zaciszu mieszkania, tak bez rozgłosu. Dopiero na przełomie roku poczułem się na tyle mocno, żeby tak poruszać się też w miejscach publicznych.

To był jakiś nagły przełom i postęp w rehabilitacji?

- Nie. Nic tu nie stało się cudem. Dziesięć i pół roku temu zacząłem ćwiczyć, właśnie po to, żeby znów stanąć na własnych nogach. Ćwiczyłem każdego dnia. Ale kroczki w postępach widziałem może raz na kilka miesięcy. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu i rok po roku wzmacniałem w sobie te mięśnie, które tylko byłem w stanie wzmocnić. Od kilku lat czułem, że jestem w dobrej formie. Ale ludzie mogli tego nie dostrzegać. Bo większość postrzega sprawę w sposób prosty: albo ktoś siedzi na wózku i wtedy jest inwalidą, albo nie siedzi na wózku i dopiero wtedy ma się lepiej.

Gdy nagle, po wielu latach, ludzie zobaczyli cię bez wózka, uwierzyli w cud. Jednak zamiast cudu była praca. Opowiedz, proszę, jak ćwiczyłeś, żeby stanąć na własnych nogach.

- Na początku, po wypadku, nie dopuszczałem do siebie myśli, że czekają mnie lata na wózku. Upierałem się, że najpóźniej po miesiącu znów wsiądę na żużlowy motocykl i będę się ścigał jak dawniej. Byłem przecież u progu kariery. Wypadek zdarzył się w Szwecji. Tam podejście lekarzy było chyba takie, jakie powinno być, a w każdym razie zgodne z moim myśleniem. Oni niczego mi nie obiecywali, ale też niczego nie przekreślali. Dopiero później usłyszałem, że pewne starania nie mają sensu.

Rozumiem, że w Polsce?

- Tak. Ale na szczęście ja oczywiście słuchałem lekarzy, jednak kierowałem się własnym myśleniem. Pracowałem i nie poddawałem się. Przez siedem-osiem lat to były całe dnie ćwiczeń z rehabilitantami, basen, pływanie. W weekendy moje ciało odpoczywało. Teraz przez ostatnie miesiące to już bardziej treningi sportowe niż rehabilitacja. I też codziennie oprócz moich spraw zawodowych wypełniają mi mnóstwo czasu.

A twoje sprawy zawodowe to głównie komentowanie wydarzeń żużlowych, występujesz w roli telewizyjnego komentatora i eksperta?

- To też. Ale poza tym pomagam w prowadzeniu kariery żużlowca Janusza Kołodzieja i jestem prezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia żużlowców.

Nie masz w sobie żalu, że żużel pojawił się na twojej drodze i odebrał na wiele lat zdrowie?

- Nie. Gdyby nie wypadek, ścigałbym się dziś łokieć w łokieć z Kołodziejem. Byłbym jednym z rywali. A tak, staram się, żeby on wygrywał z innymi rywalami. W obu rolach byłoby mi chyba dobrze.

Dostawałeś propozycje, żeby spróbować sił w sporcie dla niepełnosprawnych. Żużlowiec Rafał Wilk, który po wypadku na torze musiał się przesiąść na wózek, został mistrzem paraolimpiady w wyścigach handbike. Ale ty odrzucałeś podobne oferty. Dlaczego?

- Rzeczywiście, miałem takie propozycje, żeby rywalizować z niepełnosprawnymi pływakami. Dużo pływam. I pływam o wiele lepiej niż przed wypadkiem. Ale żartem odpowiadałem na to, że prędzej zobaczycie mnie na starcie zwykłych igrzysk niż paraolimpijskich. Nie znaczy to, że mam coś przeciwko tym drugim. Przeciwnie! Tam startują sportowcy, których nie możesz nie podziwiać. Ale wybrałem inną drogę - wystartowałem w mojej osobistej walce o powrót do sprawności.

Jest gdzieś meta tej walki, próg, którego już na pewno w twoim stanie przekroczyć już się nie da?

- Chciałbym znów biegać i jeździć na żużlu. Ale nie wiem, gdzie jest granica moich starań o powrót do zdrowia. Nie mam pojęcia. Wiem tylko tyle, że poprzez ćwiczenia, ciężką pracę i cierpliwość można robić kroczek za kroczkiem. Zamierzam ciągle ćwiczyć. Cudów się nie spodziewam.

Twoja narzeczona to Justyna Żurowska, skrzydłowa euroligowej Wisły Kraków. Oboje zaczynaliście swoje sportowe kariery w Gorzowie. Wyczytałem, że na maj zaplanowaliście ślub.

- To już chyba żadna tajemnica, skoro piszą o tym w gazetach. 31 maja pobierzemy się.

W Krakowie?

- Tak.

Wiesz, o co teraz zapytam. Czy zatańczysz na własnym weselu?

- Jasne, że tak. Zatańczyłbym nawet na wózku, co chyba wychodziło mi już lepiej niż moje tańczenie sprzed wypadku. Ale teraz, skoro już staram się odstawiać wózek, postanowiłem, że przysięgę złożę na nogach. I tak samo zatańczę. Nie wiem wprawdzie, czy to będzie w ogóle przypominało taniec. Ale to obchodzi mnie najmniej.

Dużym fiatem po żużlowym kraju

Krzysztof Cegielski urodził się 3 września 1979 r. w Gorzowie. Jego rodzice mieli fioła na punkcie żużla. Pakowali do dużego fiata małego Krzysia i dwójkę jego braci i jechali na drugi koniec Polski, by dopingować "Staleczkę". Jako 12-latek Cegielski trafił do klubu Stal, któremu kibicował od dziecka. Szybko się rozwijał. Zapowiadał się na znakomitego żużlowca. Gdy miał 17 lat, złamał kość udową. Kontuzja na rok wykluczyła go ze ścigania. W 1998 r. był już solidnym zawodnikiem gorzowskiej Stali, ale po nieudanym dla drużyny sezonie przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk. Później ścigał się w barwach WTS-u Wrocław i Startu Gniezno.

Wypadek w SzwecjiNieszczęśliwy wypadek, który całkowicie zmienił życie utalentowanego żużlowca, przydarzył się wiosną 2003 r. W meczu ligi szwedzkiej między VMS Elit Vetlanda a Rospiggarną Cegielski pokłócił się z menedżerem VMS Bo Wirebrandem, który nie zamierzał wystawić go do biegów nominowanych. Przekonał jednak trenera, by wpisał go na listę startową kosztem innego polskiego zawodnika Wiesława Jagusia. Tuż po starcie Jonasa Davidssona wyniosło na zewnętrzną część toru. Jadący za nim Amerykanin Ryan Fisher i Czech Ales Dryml zrobili to samo. Cegielski startował spod bandy i jechał lekko z przodu, ale maszyna Fishera zahaczyła o motocykl Polaka.

"Cegła" nie chciał zderzyć się czołowo z bandą, więc puścił maszynę i wtedy motocykl Fishera przygniótł go do bandy. Żużlowiec 20 minut leżał nieprzytomny pod bandą. Jego operacja w miejscowym Joenkoeping trwała blisko pięć godzin. Okazało się, że nie doszło do przerwania rdzenia kręgowego. Jeden z najlepszych szwedzkich neurochirurgów ustawił mu za pomocą tytanowych śrub dwa kręgi, które wskutek wypadku zostały przesunięte. Cegielski doznał też złamania żeber, jedno z nich przebiło płuco.

Wypadek pokrzyżował świetnie zapowiadającą się karierę 24-letniego zawodnika. Był zmuszony do poruszania się na wózku, choć gdy po wypadku wrócił do Polski, od razu kupił dwa nowe silniki żużlowe. Wierzył, że się wykuruje i wkrótce wróci na tor. W wywiadzie dla "Newsweeka" wspominał, że gdy jego ciało obejrzał jeden z czołowych polskich ortopedów, tylko poklepał go po plecach i powiedział, by dał sobie spokój z rehabilitacją.

Powrót przywiązanego do motoru

Cegielski postanowił walczyć. Przeprowadził się do Krakowa, gdzie znajduje się specjalna klinika dla ludzi z urazami kręgosłupa. Cegielski komentuje cykl żużlowego Grand Prix, pisze felietony, prowadzi żużlowego wideobloga. W ubiegłym roku nie wytrzymał, zbyt często dręczyły go sny, w których jeździ na motocyklu. Wybrał się na tor. - Włożyłem kombinezon, kask, odpaliłem silnik. Wszystko było jak dawniej, adrenalina, szum w uszach, zapach toru. No, prawie wszystko, bo nogi, w końcu przecież bezwładne, miałem przywiązane do motocykla. Trochę się bałem, że wypadnę z maszyny. Ale tylko trochę. Mam na jakiś czas spokój. Ze snami też - mówił "Newsweekowi".

Więcej o:
Komentarze (18)
Krzysztof Cegielski: Czy ja chodzę? Ano chodzę. I zatańczę na swoim weselu [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zaloguj się
 • ladychapel

  Oceniono 104 razy 102

  Fajny facet. Imponuje mi. Świetny komentator (nie pamiętam go jako żużlowca, nie interesowałem się żużlem gdy on jeździł, tak że jego jazdy znam jedynie z archiwalnych zapisów). Życzę mu z całego serca powrotu do pełnosprawności ruchowej. Jak wspomniałem - świetny komentator - żaden skóra czy inni byli żużlowcy próbujący swych sił w komentowaniu spotkań żużlowych do pięt mu nie dorastają...

 • marcin.monika

  Oceniono 65 razy 65

  świetny zawodnik ,świetny komentator spedwaya ale przede wszystkim wspaniały człowiek po kontuzji-zawsze uśmiechnięty,mający czas dla kibiców i szacunek dla takich jak ja -szeregowych pracowników z częstochowy-włókniarza. Krzysztofie cała Częstochowa jest za Tobą ! Dasz radę i wrócisz do nas bez wózka,a na weselu u swoich dzieci zatańczysz lepiej niż gwiazdy z polsatu! DO ZOBACZENIA NA STADIONIE W CZEWIE!!!

 • kape1981

  Oceniono 45 razy 39

  Świetna informacja, super sportowiec i człowiek. Pokazuje wszystkiem jak trzeba walczyć, trenować i wierzyć.
  PS
  Panowie Redaktorzy gratulacje za artykuł lecz jesteście żywą odpowiedzią na pytanie "dlaczego matematyka powinna być obowiązkowa na maturze". Jak Wam wysło, że od 2003 roku do 2014 roku minęło 10 lat?

 • dbryszard

  Oceniono 37 razy 35

  Panie Krzysztofie, podziwiam Pana !!!
  życzę wszystkiego co najlepsze na nowej drodze życia,
  oraz wytrwałości w walce o pełną sprawność
  pozdrawiam
  kibic z Torunia

 • boksiedwa

  Oceniono 33 razy 31

  Najważniejsze to wierzyć, że się uda i nie poddawać się, walczyc. Trzymam kciuki, juz teraz musi być tylko lepiej.

 • martin00marius

  Oceniono 28 razy 26

  Pamiętam tego faceta jak wraz z Rafałem Darżynkiewiczem komentowali dla TVP SPORT zawody żużlowe. Okazał się gościem z dużą wiedzą żużlową. Dobrze że znalazł świetną dziewczynę , która się nie krzywiła na to że facet jest inwalidą . Oby kiedykolwiek udało mu się stanąć o własnych nogach. Głowa do góry panie Cegielski.

 • pawel.lewski

  Oceniono 25 razy 25

  "Nie wiem, gdzie jest granica. "
  Granica jest w Twojej głowie, dopóki się nie poddasz będziesz pomagał organizmowi regenerować się, czasami trwa to kilka lat, nie wiem czy będziesz sprawny w 100%-tach ale z upływem czasu zaobserwujesz poprawę, nie poddawaj się, to najgorsza opcja. Życzę wytrwania w tym stanie, trzymaj się chłopie!!! Wielki szacunek!!!

 • zostawciemniewspokoju

  Oceniono 23 razy 23

  Gratulacje i powodzenia! Ma Pan siłę i całą resztę życia by się realizować, da Pan radę.

 • waw-el

  Oceniono 15 razy 15

  jestem pelen uznania...... i mysle ze gbyby ludzie na wozkach szli Pana droga to duza czesc tych wozkowiczow poprawilaby swoja sprawnosc fizyczna. samo bywanie w osrodku rehabilitacyjnym od czasu do czasu nie przyniesie zadnych korzysci. jest to takie samooszukiwanie sie za aprobata lekarzy....

  """jednak kierowałem się własnym myśleniem"""" ..... tak wlasne myslenie i wlasna praca rehabilitacja
  .
  u Arabow jest powiedzenie "" pomoz sobie sam, bo Allah ci nie pomoze""

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX