Tenis dla zawodowców w Zielonej Górze. Na początek o 10 tys. dolarów

Agnieszka Radwańska? Na pewno jeszcze nie tym razem, jednak wiosną zjadą do Zielonej Góry zawodowe tenisistki z 20 państw i na kortach MOSiR zagrają o pieniądze i punkty. A najlepsze z nich wprost z Zielonej Góry ruszą do Paryża na eliminacje do French Open.
Hala CRS mocno zmieniła sportowe życie Zielonej Góry i co kilka miesięcy dostajemy okazję, by zapraszać kibiców na imprezę, jakiej dotąd w mieście nie było. Dziś także mamy informację o imprezie, jakiej tu wcześniej nie widziano, tyle że ta nie wiąże się z CRS.

W maju korty MOSiR przy ul. Sulechowskiej staną się areną pierwszego turnieju pod szyldem Międzynarodowej Federacji tenisowej (ITF), w którym zdobywa się pieniądze i punkty do rankingu. Najpierw 64 tenisistki zagrają w eliminacjach. Cztery najlepsze z tego etapu uzupełnią stawkę turnieju głównego dla 32 zawodniczek z pula nagród 10 tys. dolarów. Zielona Góra skorzysta z przywileju gospodarza i dostanie tzw. dziką kartę, by w głównym turnieju znalazła się jedna zielonogórzanka.

Turniejowe miasteczko

- Nazwisk uczestniczek jeszcze nie znamy, nawet termin wymaga jeszcze doprecyzowania i wybrania spośród dwóch opcji 12-18 maja lub 10-17 maja. Ale spodziewam się, że przyjadą dobre zawodniczki, które prosto z Zielonej Góry pojadą na eliminacje do French Open - zapowiada Mirosław Skrzypczyński, dyrektor zielonogórskiego turnieju z ramienia głównego organizatora bezpośredniego - UKS Dwójka Zielona Góra, ale do sztabu organizacyjnego należą jeszcze MOSiR Zielona Góra, PZT, ITF.

- Liczę na to, że dobre zawodniczki pokażą kawałek dobrego tenisa. I jest ogromnie ważne, żeby miały, komu to pokazać. Dlatego pojedynki nie będą biletowane. I postaramy się, żeby wokół kortów MOSiR wyrosło małe miasteczko z gastronomią i atrakcjami dla dorosłych oraz ich dzieci. Dla amatorów tenisa i VIP-ów urządzimy towarzyskie turnieje jednego gema. Na okoliczność majowej imprezy zewnętrzna firma zadba o nawierzchnię do gry. Chodzi o to, żeby ta impreza wypadła dobrze i stała się krokiem po pozyskania jeszcze lepszej i ważniejszej z większa pula nagród. Na turniejową ekstraklasę, póki co, nie ma mamy szans, bo brakuje odpowiedniego obiektu. Ale to przecież może się zmienić. Tak, jak teraz nieco zmienią się korty MOSiR - mówi Skrzypczyński.

Z cyklu ITF Women's Circuit

Zawodowe turnieje tenisistek dzielą się na kilka kategorii. Najwyżej w hierarchii stoją rozmaite imprezy WTA Tour i to w nich można spotkać Williams, Radwańską, Szarapową. Na okazałych arenach najlepsze zawodniczki na świecie grają o wielkie pieniądze.

Drugą turniejowa ligę u kobiet tworzą zawody International Siries, odpowiedniki męskich challengerów. Trzecią zaś imprezy ITF Women's Circuit, odpowiedniki męskich Futures. I to właśnie taki turniej ITF powierzył Polsce, a Polski Związek tenisowy dał szanse organizacyjne Zielonej Górze, która wcześniej sprawdziła się w roli organizatora meczu o Puchar Davisa Polska - RPA. Wtedy tenisiści grali na sztucznej nawierzchni pod dachem CRS, tym razem tenisistki zagrają pod gołym niebem na ceglastej mączce.

ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE GAZETY WYBORCZEJ. NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA, LUDZIE 25-LECIA. GŁOSUJ TUTAJ! >>