Sport.pl

Dezerterzy z Torunia surowo ukarani! 2,4 mln zł i minus 12 punktów

Komisja Orzekająca Ekstraligi żużlowej ogłosiła wyrok w sprawie Unibaksu Toruń za rezygnację z rywalizacji w finale ligi 22 września w Zielonej Górze. Walkower będzie kosztować toruński klub w sumie 2,4 mln zł i minus 12 punktów na starcie nowego sezonu.
Tak surowe kary to efekt "ucieczki" torunian z zielonogórskiego stadionu przed rewanżowym spotkanie finału Enea Ekstraligi. Zarządcy Unibaksu uznali, że w osłabionym składzie (bez kontuzjowanego Tomasza Gollob), nie ma sensu podejmować walki ze Stelmetem Falubazem. Nakazali swoim zawodnikom wyjazd z Zielonej Góry i oddanie walkowerem złotego medalu drużynowych mistrzostw Polski. Torunian nie przekonało to, że na stadionie w Zielonej Górze było wtedy kilkanaście tysięcy kibiców czekających na decydujący mecz o tytuł. "Unibax jest w szambie po szyję" - m.in. tak komentował zamieszanie prezes zielonogórskiego klubu Marek Jankowski.

Odwołanie finału oznaczało straty finansowe i dla Stelmetu Falubazu, jako organizatora meczu, i Ekstraligi. Komisja Orzekająca Ligi - dwóch radców prawnych oraz prokurator - przesłuchała i działaczy, i zawodników. W sobotę, w samo południe ogłosiła swój wyrok. Kary już teraz są uważane za wyjątkowo ostre i wysokie.

W sumie walkower w finale kosztować będzie Unibax 2,4 mln zł. Tak wysokiej kary w polskim żużlu jeszcze nie było. Na tę kwotę składa się:

- 363 tys. zł za walkower w finale ligi,

- 574 810 zł odszkodowania na rzecz zielonogórskiego klubu,

- 1,5 mln zł na rzecz trzech wybranych fundacji zajmujących się zwalczaniem chorób nowotworowych u dzieci.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć kwotę 200 tys. zł kary regulaminowej, którą klub z Torunia musi zapłacić zielonogórzanom.

Oprócz tego Unibax będzie musiał zorganizować trzy pierwsze spotkania sezonu 2014 bez zysków. Liga nałożyła na klub obowiązek sprzedaży biletów w Toruniu za maksymalnie 1 zł brutto.

Ze sportowego punktu widzenia, torunianie też zostali ostro ukarani. Według wyroku do kolejnego sezonu przystąpią z ujemnymi punktami. Ma być ich aż 12.

Srogie kary posypały się też na menedżera Unibaksu Sławomira Kryjoma. To on podpisał się pod informacją o walkowerze. Choć wykonywał jedynie polecenia rady nadzorczej klubu, został zawieszony na dwa lata. Utracił wszystkie licencje Polskiego Związku Motorowego i ma zakaz wstępu do parku maszyn na 16 miesięcy.

Odrzucono natomiast wniosek Unibaksu o nałożenie obustronnego walkowera - za brak formalności ze strony zielonogórzan. Jednak kierownik zespołu Jacek Frątczak, za brak podpisów zawodników na zgłoszeniu do zawodów otrzymał karę 1 tys. zł. Musi też pokryć koszty kaucji w wysokości 2,5 tys. zł.

Unibax utrzymał srebrne medale drużynowych mistrzostw Polski. Szef toruńskiego klubu Mateusz Kurzawski uznał, że kary są zbyt surowe i zapowiedział odwołanie do trybunału Polskiego Związku Motorowego.

- Cieszę się, że nie ma żadnych kar dla nas, bo byliśmy zdziwieni, że Toruń żąda obustronnego walkowera - mówił na antenie nSport Robert Dowhan, prezes stowarzyszenia Zielonogórskiego Klubu Żużlowego. - Dobrze, że Unibax nie został zdegradowany do niższej ligi, bo klub z Torunia, a przede wszystkim kibice, nie zasłużyli na to. Co do kary finansowej, to jest to bogaty klub, z bogatym właścicielem. Ta kara nie ma żadnego przełożenia. Uważam, że klub z Torunia zostanie postawiony w stan upadłości i Unibax nie będzie chciał tego zapłacić. Jakby chciał, to nie szedłby tak daleko, wykonałby jakiś ruch do nas, a zamiast tego mieliśmy teatr parodii, wniosek o obustronny walkower, o odszkodowanie. To jest nie do pomyślenia. Nasze roszczenia były dużo większe. Mieliśmy jedną dużą umowę ze sponsorem strategicznym, który wycofał się po tych wydarzeniach. To była kwota na ponad milion złotych. Ona nie została tutaj uwzględniona. Prawdopodobnie będziemy musieli dochodzić swoich praw na drodze cywilnej. Liczyliśmy na kwotę dwa razy większą.

Więcej o:
Komentarze (1)
Dezerterzy z Torunia surowo ukarani! 2,4 mln zł i minus 12 punktów
Zaloguj się
  • m.bonislawski

    Oceniono 10 razy -4

    To jest nagroda dla Dowhana za lojalność i kara dla Unibaxu za pomysł nowej ligi.
    Czemu nie było kary za pół walkowera Dowhana w Gorzowie ? Czym się rożni postawa Falubazu w Gorzowie od tego co zrobił Toruń ? Dla mnie Toruń zagrał nawet bardziej fair, bo poddał się na początku, a Dowhan oddał mecz dopiero wtedy, gdy zobaczył, że poraha opatrzy w oczy. I do tego jeszcze zasłaniał się śmiercią człowieka.
    Zagłosujcie na niego na prezydenta miasta, to dopiero będzie w Zielonce życie... Ha, ha, ha... Nie tylko stadion będzie za darmoche dla biznesmena , ale jeszcze wszystkich opodatkują na żużelek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX