Lubuskie zagra na Euro. Szczególnie w dni województwa

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie ominą Ziemi Lubuskiej. I choć mecze rozgrywane będą w innych regionach kraju, my też mamy poczuć atmosferę Euro. Najbardziej podczas obchodów dni województwa
Za niespełna sto dni początek piłkarskich mistrzostw Europy, dlatego coraz częściej i coraz mocniej będzie nam się udzielała atmosfera imprezy sportowej, jakiej nasz kraj jeszcze nie widział.

Lubuskie, choć nie jest bezpośrednio związane z wielkim turniejem, nie chce biernie przyglądać się wydarzeniom, na które oczy skieruje sportowy świat. Akcja "Euro Lubuskie", ma sprawić, że poczujemy klimat piłkarskiego święta.

- Chcemy, by mieszkańcy Lubuskiego i goście przejeżdżający przez nasz region poczuli emocje związane z piłką nożną na poziomie światowym. Mam nadzieję, że wówczas chętniej będą się u nas zatrzymywać - powiedziała Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

- 1 kwietnia ruszy serwis informacyjny euro.lubuskie.pl, gdzie zamieszczone zostaną informacje na temat imprez organizowanych u nas podczas Euro. Trafi tam również wszystko to, co może przydać się turystom odwiedzającym bądź przejeżdżającym przez województwo.

Dni Województwa Lubuskiego będą trwały od 15 do 17 czerwca. Mieszkańcy regionu bawić się będą na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Obchody będą miały charakter głównie sportowy.

- Pierwszego dnia zorganizujemy sportowe pożegnanie roku szkolnego - wylicza dyrektor WOSiR-u Bogusław Sułkowski. - Kolejny dzień to sport dla rodzin, a ostatniego dnia zapraszamy na lubuski piknik zdrowia. Będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci, a wszyscy, którzy odwiedzą nasz ośrodek, będą mogli bezpłatnie korzystać z obiektów sportowych.

- Nie zabraknie gwiazd sceny, w negocjacjach z artystami pomaga nam Jurek Owsiak - powiedziała Elżbieta Polak.

- Za kilka dni powinniśmy poznać pierwsze szczegóły. Na terenie ośrodka pojawi się też specjalna strefa kibica, 16 czerwca będziemy mogli wspólnie obejrzeć mecz Polaków z Czechami. Dla mieszkańców Zielonej Góry i Gorzowa zorganizujemy specjalny transport.

W ramach "Euro Lubuskie" przeprowadzone zostaną dwa turnieje - piłkarski "Euro-Gim" dla uczniów szkół gimnazjalnych i siatkówki plażowej "Euro-Lubuski", adresowany do wszystkich chętnych.

- Mamy w województwie 160 gimnazjów, do wszystkich dotrą zaproszenia - mówił wicemarszałek Maciej Szykuła. - Mam nadzieję, że wszystkie szkoły wezmą udział w turnieju. Mecze rozgrywane będą na orlikach, a finał turnieju zorganizujemy 2 czerwca na terenie zielonogórskiego MOSiR-u.

Z kolei turniej siatkówki plażowej ma być niejako promocją memoriału Huberta Wagnera, który w lipcu odbędzie się w Zielonej Górze. W ubiegłym roku otworzyliśmy w województwie 26 boisk plażowych, teraz mamy zgłoszenia od kolejnych 30 samorządów, które chcą takie zbudować. Na ten cel przeznaczyliśmy w budżecie 180 tysięcy złotych. Finał rywalizacji odbędzie się w trakcie obchodów dni województwa w Drzonkowie - dodał Szykuła.