ZAKRĘCENI W LEWO: Odnalezieni na lodzie

W weekend polski żużlowiec awansował do cyklu Grand Prix. To wychowanek GKM-u Grodziądz Grzegorz Knapp. Nie, nie dostał od organizatorów imprezy dzikiej karty, awans wywalczył sobie sam, na torze, tyle że lodowym.
Najlepszy reprezentant Polski w ice speedway'u po raz trzeci z rzędu ścigał się będzie z lodowymi tuzami walczącymi o medale mistrzostw świata. Nasz zawodnik awans wywalczył w Sanoku, gdzie lodowa odmiana żużla co roku przyciąga kilka tysięcy kibiców. Grzegorz Knapp już w najbliższy weekend rozpocznie zmagania w Grand Prix w rosyjskim Krasnogorsku. Świata pewnie nie zwojuje, ale miło, że biało-czerwona flaga będzie pojawiać się również na wielkich imprezach nie tylko w klasycznym żużlu.

A klasyczni żużlowcy w tej chwili są w wirze przygotowań do nowego sezonu. Większość z pewnością już ma zakupy za sobą, a mechanicy lada moment poskładają sprzęt, tak, by spokojnie czekał gotowy do użytku. Póki co zawodnicy ścigają się m.in. na nartach. Mistrzowie Polski z Falubazu Zielona Góra mają za sobą zgrupowanie w czeskim Harrachovie. Kapitan drużyny Piotr Protasiewicz, najlepszy narciarz wśród żużlowców, długo nie odpocznie od desek. Już w niedzielę ma ruszyć na zgrupowanie reprezentacji Polski do Szklarskiej Poręby. Pod okiem selekcjonera Marka Cieślaka trenować ma dwunastu zawodników z kadry seniorów i juniorów.

Narty jednak niebawem pójdą w odstawkę, a żużlowcy coraz częściej dosiadać będą motocykli crossowych. Jeszcze w lutym, wzorem ubiegłorocznych przygotowań do sezonu, na treningi crossowe do Hiszpanii wybierze się kapitan Stali Gorzów Tomasz Gollob. Razem z nim mają jechać inni stalowcy - Krzysztof Kasprzak, Bartosz Zmarzlik i Adrian Cyfer.

Niektórzy polscy zawodnicy w styczniu odpalali już "żużlówki", ale tylko dla zabawy podczas organizowanych w Opolu, Częstochowie i Toruniu lodowych gal pokazowych. Zawodnicy niby się ścigają, ale na tych imprezach spotykają się głównie towarzysko i wspierają akcje charytatywne. Mistrzem lodowych jazd jest częstochowski weteran Sławomir Drabik, w ślizganiu nie ma sobie równych. Bryluje, jak zawsze, również poza torem. Po ostatnim zwycięstwie na toruńskim lodzie "Slammer" mówił m.in. tak: - Z lodem jestem na co dzień, od poniedziałku do poniedziałku. Co mógłbym doradzić młodszym? Średnia litr na głowę i odnajdą się na lodzie.

Ostatnio na lodzie odnalazł się junior Falubazu Patryk Dudek, zwykle mu nie szło na nietypowej nawierzchni, a w Toruniu uzbierał aż dwanaście punktów i niemal wjechał na podium. Może posłuchał rad bardziej doświadczonego Sławka Drabika.

KADRA JEDZIE W GÓRY. Od 5 do 10 lutego reprezentanci Polski na żużlu będą przebywali w Szklarskiej Porębie na zgrupowaniu narciarskim. Trener Marek Cieslak ma zabrać ze sobą seniorów: Tomasza Golloba, Jarosława Hampela, Piotra Protasiewicza, Krzysztofa Kasprzaka, Adriana Miedzińskiego, Janusza Kołodzieja i juniorów: Macieja Janowskiego, Piotra Pawlickiego, Przemysława Pawlickiego, Patryka Dudka, Bartosza Zmarzlika i Kacpra Gomólskiego.

BEZ ŻUŻLA W POZNANIU. PSŻ Poznań w najbliższym sezonie nie wystartuje w rozgrywkach drugiej ligi. Powodem jest brak środków finansowych. Poznański klub wydał oświadczenie, w którym czytamy: "Głównym powodem jest brak obiektu, a dokładnie brak możliwości startów na Golęcinie. Mimo że TS Olimpia (właściciel stadionu) w ostatnim czasie obniżyła swoje oczekiwania finansowe, to niestety zaproponowana kwota jest za wysoka, jak na warunki drugiej ligi. Jednocześnie przedłużające się rozmowy dotyczące najmu obiektu na Golęcinie spowodowały trudności w rozmowach ze sponsorami".

PANI PREZES W TARNOWIE. Kolejną po Marcie Półtorak (Rzeszów) i Krystynie Kloc (Wrocław) kobietą na wysokim stanowisku w klubie żużlowym jest Agata Mróz, która została właśnie prezesem Unii Tarnów. Ekonomistka z wykształcenia przejęła stanowisko po Bogdanie Gurgule, który kilka tygodni temu złożył rezygnację. Pani prezes w ostatnich wyborach kandydowała do Sejmu z list PO, ale nie uzyskała mandatu.