Gazeta typuje: Taka będzie Ekstraliga po transferach

ŻUŻEL Greg Hancock w Tarnowie, Krzysztof Kasprzak w Gorzowie, Nicki Pedersen w Gdańsku, a Rune Holta w Zielonej Górze - czy to będą największe transferowe hity w ekstralidze? Od czwartku kluby mogą odkrywać karty.
Większość z ekstraligowych klubów z pewnością ma już ułożone składy drużyn na kolejny sezon. Wszystko działo się jednak w zaciszach prezesowskich gabinetów oraz rozmów, w których pertraktujące strony musiały zastrzegać sobie utrzymywanie ustaleń w tajemnicy. Bo do 1 grudnia nikt nie może się jeszcze chwalić nowymi zawodnikami. Zgodnie z regulaminem dopiero po tym terminie mają prawo zawierać umowy z żużlowcami, którzy w ostatnim sezonie ścigali się w innych zespołach. Od czwartku zainteresowane strony będą mogły oficjalnie składać podpisy na jednolitych dla całej ekstraligi formularzach kontraktowych. Pewnie już ciężkich negocjacji nie będzie, choć w tym sezonie transferowym mogły być one utrudnione. Spory ruch w interesie został spowodowany zmianami w regulaminie - powiększeniem ekstraligi do dziesięciu drużyn, ograniczeniem startu w elicie zawodnikom ścigającym się w Grand Prix i obniżeniem górnego poziomu kalkulowanej średniej meczowej (KSM) do 41.

Śledząc spekulacje i przecieki z klubów, można pokusić się o zestawienie składów poszczególnych zespołów. Spróbujmy.

Falubaz Zielona Góra

Nowy regulamin mocno uderzył w mistrzów Polski. Zespół musiał opuścić jeden z liderów Amerykanin Greg Hancock, a kapitan zespołu Piotr Protasiewicz zrezygnował ze startów w Grand Prix, stawiając na pierwszym miejscu dobro Falubazu. Kto zatem zastąpi Grega? Rune Holta czy Grigorij Łaguta? Prezes klubu Robert Dowhan zapowiada, że być może uda mu się zdradzić tajemnicę już 3 grudnia. Ostatnie wieści wskazują na Holtę. Kto jeszcze będzie ścigał się w Falubazie? Dawid Stachyra czy Łukasz Jankowski z pewnością dużego wpływu na siłę złotej drużyny mieć nie będą.

Skład - typ "Gazety": Andreas Jonsson, Piotr Protasiewicz, Rune Holta, Jonas Davidsson, Łukasz Jankowski, Patryk Dudek, Kacper Rogowski (Adam Strzelec).

Unia Leszno

Wicemistrzów Polski opuścił Janusz Kołodziej, który po słabszym sezonie wraca odbudować sportową formę do rodzinnego Tarnowa. Nową siłą "Byków" będą utalentowani bracia Przemysław i Piotr Pawliccy, którzy wracają do Leszna z Piły, gdzie byli wypożyczeni w minionym sezonie. Powrót świetnych juniorów i ich dość wysoki KSM najpewniej sprawi, że miejsca w zespole zabraknie dla Chorwata Juricy Pavlica. Bo trudno sobie wyobrazić, by ze składu wyleciał Damian Baliński.

Skład - typ "Gazety": Jarosław Hampel, Troy Batchelor, Piotr Pawlicki (Jurica Pavlic), Damian Baliński, Przemysław Pawlicki, Tobiasz Musielak, Kamil Adamczewski.

Stal Gorzów

Ze względu na starty w Grand Prix gorzowską drużynę musiał opuścić duński as Nicki Pedersen. Zastąpi go Krzysztof Kasprzak, zawodnik rekomendowany przez kapitana Stali Tomasza Golloba. - Ambitny młody Polak, który ma duże możliwości, to całkiem niezła zamiana - uważa lider zespołu. Drugim nowym żużlowcem w ekipie trenera Piotra Palucha ma być młody Duńczyk Michael Jensen. Jest nadzieja, że będzie skuteczniejszy od beznadziejnego w ostatnim sezonie swojego rodaka Hansa Andersena. Prezentacja zespołu odbędzie się 7 grudnia.

Skład - typ "Gazety": Tomasz Gollob, Krzysztof Kasprzak, Matej Zagar, Niels Iversen, Michael Jensen (Artur Mroczka), Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer (Łukasz Cyran).

Unibax Toruń

Najwięksi przegrani minionych rozgrywek chcą wrócić na ekstraligowy szczyt, dlatego torunianie "na papierze" znów złożyli mocną ekipę. Na torze Unibax też powinien być mocny, ale pod warunkiem, że obronną ręką z seksafery wyjdzie Darcy Ward. Młodzian z Australii ponoć nieźle zaszalał kilka miesięcy temu na Wyspach Brytyjskich. Doniesienia z ław sądowych są jednak takie, że Ward był raczej obserwatorem zabronionych czynów, dlatego tym razem może mu się "upiec" i będzie mógł pomóc "Krzyżakom".

Skład - typ "Gazety": Ryan Sullivan, Chris Holder, Darcy Ward, Adrian Miedziński, Karol Ząbik (Mateusz Lampkowski), Emil Pulczyński, Kamil Pulczyński.

PGE Marma Rzeszów

Liderem rzeszowian wciąż będzie Australijczyk Jason Crump, a nową twarzą w drużynie Grzegorz Walasek. Wychowanek zielonogórskiego klubu przenosi się na Podkarpacie z Bydgoszczy, gdzie miał jeszcze ważny kontrakt, ale nie zgodził się na obniżenie zarobków. Umowa została więc rozwiązana, a słynący z zamiłowania do dobrych zarobków kapitan zszedł z pokładu bydgoskiej drużyny i skorzystał z tego, że do nowego sezonu, już w barwach Marmy, będzie mógł przystąpić z większym budżetem.

Skład - typ "Gazety": Jason Crump, Grzegorz Walasek, Rafał Okoniewski, Lee Richardson, Joonas Kylmaekorpi (Maciej Kuciapa), Marcin Bubel, Łukasz Kret (Kamil Prokop).

Betard Sparta Wrocław

Borykający się od lat z problemami wrocławianie są największą ekstraligową zagadką. Tradycyjnie pytanie numer jeden jest takie: czy Betard w ogóle do ligi przystąpi? Dlatego doniesienia na temat składu drużyny póki co są bardzo mało wiarygodne. Jedynym zawodnikiem, który zadeklarował, że chce jeździć we Wrocławiu, jest Tomasz Jędrzejak. Drużynę opuścił najbardziej utytułowany w ostatnich latach wychowanek klubu Maciej Janowski. Mistrz świata juniorów ma ścigać się w Tarnowie. Ponoć blisko Betardu jest Sebastian Ułamek.

Skład - typ "Gazety": Kenneth Bjerre, Tomasz Jędrzejak, Sebastian Ułamek, Nikolai Klindt, Patryk Kociemba, Patryk Malitowski.

Tauron Azoty Tarnów

Tarnowianie mają być królami transferowego polowania, ale póki co mają spore zobowiązania wobec zawodników, którzy startowali u nich w minionym sezonie. W sumie ponad milion złotych są winni Krzysztofowi Kasprzakowi i Sebastianowi Ułamkowi. Oprócz tych żużlowców w ekipie "Jaskółek" nie zobaczymy już Szweda Fredrika Lindgrena i Duńczyka Bjarne Pedersena. Za nich do Tarnowa trafili od dawna współpracujący ze sobą Greg Hancock i Maciej Janowski. Ekipę wzmocnią też Janusz Kołodziej i Adrian Gomólski.

Skład - typ "Gazety": Greg Hancock, Janusz Kołodziej, Martin Vaculik, Leon Madsen, Maciej Janowski, Adrian Gomólski, Jakub Jamróg (Tadeusz Kostro).

Włókniarz Częstochowa

Częstochowianie robią wszystko, by zatrzymać lidera Grigorija Łagutę, którego talent eksplodował w minionym sezonie właśnie pod Jasna Górą. Pieniądze zbierają kibice, ale raczej w formie symbolicznej. - Chcielibyśmy go zatrzymać, ale zawodnik podniósł swoje żądania, których my nie możemy spełnić. Na pewno dostanie od nas lepszą ofertę niż przed rokiem - mówił prezes klubu Marian Maślanka. Być może uda się Rosjanina przekonać, bo do negocjacji włączył się jego sponsor. Nowym zawodnikiem Włókniarza będzie wychowanek Falubazu Zielona Góra Grzegorz Zengota.

Skład - typ "Gazety": Grigorij Łaguta, Daniel Nermark, Patrick Hougaard, Grzegorz Zengota, Fredrik Lindgren, Artur Czaja, Rafał Malczewski.

Polonia Bydgoszcz

W bydgoskim klubie znów nastąpiły cięcia budżetowe, dlatego nie starczyło pieniędzy dla raczej nieugiętego w negocjacjach Grzegorza Walaska. Kapitan Polonii był jednym z pewniejszych punktów drużyny. Czy któryś z nowych żużlowców skutecznie go zastąpi? To wątpliwe. Niezawodny okazał się Rosjanin Emil Sajfutdinow, dla którego przyszłoroczny sezon będzie już siódmym w klubie z Bydgoszczy. Do ekstraligowego beniaminka po dwuletniej przerwie ma wrócić Krzysztof Buczkowski.

Skład - typ "Gazety": Emil Sajfutdinow, Tomasz Gapiński, Robert Kościecha, Krzysztof Buczkowski, Artem Łaguta, Szymon Woźniak, Mikołaj Curyło (Damian Adamczak).

Lotos Wybrzeże Gdańsk

Drugi z beniaminków rozgrywek ponoć ostro negocjuje z Duńczykiem Nickim Pedersenem. Mówi się, że jeśli nie uda się porozumieć z "Dzikiem", to w Gdańsku będzie jeździł jego rodak - przymierzany również do Betardu Wrocław - Kenneth Bjerre. Gdańszczanie, których do ekstraligi wprowadził gorzowski szkoleniowiec Stanisław Chomski, mocno zmienią skład, nowym zawodnikiem ma być m.in. doświadczony Tomasz Chrzanowski. Żużlowiec już kiedyś (w sezonach 2003-05 i 2007-08) bronił barw Wybrzeża.

Skład - typ "Gazety": Nicki Pedersen, Thomas Jonasson, Tomasz Chrzanowski, Piotr Świderski, Maksim Bogdanow, Krystian Pieszczek, Marcel Szymko.