Co może Falubaz, czyli mistrzowskie opcje

Grigorij Łaguta albo Rune Holta - któryś z tych zawodników ma być jednym z liderów Stelmetu Falubazu Zielona Góra. Ostatnio w mediach przewija się też opcja składu z Grzegorzem Walaskiem, ale to wariant raczej mało prawdopodobny.
Nowe przepisy w ekstralidze żużlowej, czyli ograniczenie startów zawodników z cyklu Grand Prix oraz obniżony górny limit (do 41) kalkulowanej średniej meczowej dla zespołu, sprawia, że przed nowym sezonem drużyny mocno się zmieniają. Nic więc dziwnego, że ruch transferowy jest wyjątkowo duży. Trwają spekulacje, obliczanie średnich KSM, do zespołów przymierzani są co rusz to nowi jeźdźcy, choć ponoć większość klubów ma już dopięte rozmowy ze swoimi wybrańcami. Jeszcze tydzień i domniemania powoli zmieniać się będą w konkrety, bo od 1 grudnia kluby oficjalnie będą mogły zawierać kontrakty z nowymi żużlowcami.

Drogi i trochę niepewny

Nowości w zapisach regulaminowych mocno uderzyły w mistrzów Polski. Falubaz musiał zrezygnować z jednego ze swoich asów. Greg Hancock po dwóch latach startów w Zielonej Górze odejdzie do Tarnowa. Naturalną koleją rzeczy jest więc, że zielonogórski klub szuka godnego następcę Amerykanina. Szybko okazało się, że w tej sytuacji w składzie mistrzów zabraknie miejsca dla Grzegorza Zengoty, bo wówczas górny KSM drużyny zostanie przekroczony. "Zengi" nie chciał pełnić roli zawodnika oczekującego, znalazł więc sobie nowy klub - Włókniarz Częstochowa. Tam będzie startował regularnie.

Jonas Davidsson w zasadzie już przedłużył umowę z Falubazem, a nowym kandydatem na członka mistrzowskiego teamu jest Grigorij Łaguta (w minionym sezonie Włókniarz Częstochowa). Plotka mówi, że Falubaz ma już podpis Łaguty. To nie prawda. Nawet gdyby był datowany na 1 grudnia, byłby nieważny. Dlatego, że Główna Komisja Sportu Żużlowego wprowadziła właśnie nowe wzory umów, które zaczną obowiązywać dopiero po 30 listopada.

Zatrudniając Łagutę, trzeba ponoć mieć wolne ponad dwa miliony złotych. To sporo, jak na zawodnika, który tak naprawdę do tej pory miał wyraźnie udany tylko jeden sezon. Czy znów będzie gwiazdą ekstraligi? Jakaś niepewność z pewnością jest.

WARIANT WSCHODNI

Andreas Jonsson (KSM 9,49)

Piotr Protasiewicz (9,30)

Grigorij Łaguta (8,95)

Jonas Davidsson (6,0)

Patryk Dudek (4,55)

Kacper Rogowski (2,50)

Adam Strzelec (2,50)

Razem KSM: 40,79 (wlicza się sześć najwyższych średnich)

A może zdrowy "Rysiek"?

Inny wariant składu Falubazu - nazwijmy go wariantem północnym - zakłada zatrudnienie Norwega z polskim paszportem Rune Holty. "Rysiek" miał gorszy sezon, startując w Unibaksie Toruń. Nie było jednak tragicznie, a słabsze wyniki żużlowiec położył na karb urazów, z którymi zmagał się do końca rozgrywek. Opcja składu z Holtą ma ponoć w Falubazie coraz większe poparcie. Bo może zdrowy i solidny Norweg to lepszy wybór niż jednak wciąż zagadkowy, a bardzo drogi Łaguta. W tej sytuacji istnieje jeszcze możliwość zatrudnienia zawodnika z niską średnią KSM. Wiemy, że propozycję startów w Zielonej Górze rozważa ścigający się ostatnio w Lotosie Gdańsk Dawid Stachyra.

WARIANT PÓŁNOCNY

Andreas Jonsson (KSM 9,49)

Piotr Protasiewicz (9,30)

Rune Holta (7,38)

Jonas Davidsson (6,0)

Dawid Stachyra (4,16)

Patryk Dudek (4,55)

Adam Strzelec (2,50)

Razem KSM: 40,88 (wlicza się sześć najwyższych średnich)

Wątpliwy powrót, ale gdyby...

Czy możliwy jest powrót do Falubazu Grzegorza Walaska? To wątpliwe, choć taką rewelację na początku tygodnia wypuścił w świat "Przegląd Sportowy". Wychowanek zielonogórskiego klubu dwa lata temu odszedł do Polonii Bydgoszcz, teraz chce zmienić drużynę. - Ani Walasek nie zgłosił się do nas, ani my nic mu nie zaoferowaliśmy - mówił przed tygodniem prezes Falubazu Robert Dowhan. Tej wersji wciąż się trzyma, ale na wszelki wypadek, gdyby jednak zmienił zdanie przygotowaliśmy wersję składu z "Gregiem". W tym przypadku do zespołu pasowałby również Holta, ale brakłoby miejsca dla Davidssona.

WARIANT MAŁO PRAWDOPODOBNY

Andreas Jonsson (KSM 9,49)

Piotr Protasiewicz (9,30)

Rune Holta (7,38)

Grzegorz Walasek (7,35)

Patryk Dudek (4,55)

Kacper Rogowski (2,50)

Adam Strzelec (2,50)

Razem KSM: 40,57 (wlicza się sześć najwyższych średnich)